Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 28 mar 2024, 14:58

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 lut 2011, 16:42 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Dzięki uprzejmości redakcji RC Przegląd w osobie kol. Marka Hlebowicza, znalazłem się na jednej z największych imprez targowych na świecie: Spielwarenmesse , Która odbywa się co roku w tym czasie w Norymberdze. Impreza skupia największych światowych producentów zabawek. Jest to także miejsce wystaw producentów wszelkiego rodzaju sprzętu modelarskiego.
Wszyscy ci producenci wystawiają się w czternastu olbrzymich halach. targi trwają cały tydzień, a i tak w zasadzie niemożliwe jest obejrzenie wszystkiego, co zostało wystawione. My byliśmy tam trzy dni, a i tak nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego co nas interesowało. Organizatorzy targów podzielili wystawców na branże, żeby nie trzeba było szukać poszczególnych wystawców po całych targach. Dla branży modelarskiej przygotowano cztery hale+ jedna duża hala dla modelarstwa kolejowego. wielu jednak wystawców z pogranicza modelarstwa i zabawek można było znaleźć także na halach czysto zabawkarskich. Jako,że targi te są imprezą branżową, więc nie prowadzi się na nich sprzedaży detalicznej. Nie wpuszcza się na także dzieci poniżej 16 lat. Z racji tego ,że nasza ekipa reprezentowała czasopismo modelarskie, występowaliśmy w roli dziennikarzy, co dawało nam dużo większe możliwości niż mieli widzowie, a nawet wystawcy.Moglismy robić zdjęcia co dla innych jest zabronione, a zczego ja skwapliwie korzystałem.
Byliśmy na tą imprezę zaproszeni, więc mogliśmy korzystać z miejsc do których inni nie mieli wstępu jak np centrum prasowe, w którym można było odpocząć , skorzystać z darmowych napojów, kanapek i co ważne z darmowego , bardzo szybkiego internetu. Organizatorzy przygotowali także dla zaproszonych gości darmowe imprezy integracyjne, na których serwowano napoje, także alkoholowe oraz obfite posiłki.
Branża zabawkarska, a także modelarska w opinii fachowców wbrew światowemu kryzysowi trzyma się pewnie i nadal się rozrasta. Sądząc po ilości nowych wystawców jest to chyba prawda, zwłaszcza ,że na możliwość wystawienia się na tej imprezie trzeba czekać nawet kilka lat. Na hali przeznaczonej właśnie dla tych nowych wystawiających ,także było wiele stoisk modelarskich zwłaszcza z Chin. Dużo tez było wystawców z Indii, którzy oferowali artykuły modelarskie ( silniki, akcesoria na najwyższym światowym poziomie. Polskie akcenty na tych targach też były. Na głównej hali przeznaczonej dla największych wystawców z branży swoje wyroby szybowce i modele silnikowe, wystawiała polska firma ART HOBBY. jeżeli chodzi o jakość tych wyrobów, to były one wykonane na najwyższym światowym poziomie! Miło było patrzeć jak oglądającym szczęki opadały w momencie kiedy orientowali ,że trafili do polskiego wystawcy.
Jeżeli chodzi o branżę modelarską, to najliczniej reprezentowane było modelarstwo samochodowe wszelkich klas i kategorii
( oprócz modeli na uwięzi) a następnie śmigłowce, oraz silnikowe modele samolotów. Przeważały, albo modele bardzo małe z napędem elektrycznym, lub bardzo duże napędzane motorami benzynowymi o dużych pojemnościach .
Z żalem muszę stwierdzić ,że modele pływające są niestety wystawiane w o wiele mniejszych ilościach niż pozostałe.
Na całych targach nie widziałem ani jednej łódki klasy FSRV. Było trochę modeli klasy OFFSHORE ale przeważnie były to łódki wykonane na gotowo. Na palcach jednej reki można policzyć firmy oferujące modele i akcesoria w naszej "wyczynowej" branży. Odniosłem wrażenie, że temat "naszego" modelarstwa jest zupełnie "niezagospodarowany" ten kto zacznie w tej niszy coś produkować, zwłaszcza modele tanie, takie jak nasze "Standardy" tak w formie zestawów ,jak i wyrobów RTR i będzie to produkował na wysokim poziomie, ma olbrzymie szanse zaistnieć na tym rynku i odnieść sukces.
Jezeli chodzi o branżę elektroniki modelarskiej, a zwłaszcza aparatur to wszystkie znane firmy wciąż wypuszczają wiele nowości.( będę się starał napisać o tym w dziale "elektornika". Przebojem tych targów był najnowszy wytwór czeskiej firmy "JETI" . Na razie powiem ,że ja jeszcze takiego radia nie widziałem, i rózni się ono całkowicie od tego co do tej pory w tej dziedzinie zostało stworzone
znajdzie się coś także do działu mechanicznego, zwłaszcza o nowościach w motorkach. O tym już niedlugo...
Na razie parę zdjęć ogólnych...
Jest to także miejsce spotkań. Ja na tych targach spotkałem dziesięciu zawodników, z naszej dyscypliny ( min Fredricka Cederberga ze Szwecji ), Kilku kolegów z Niemiec, i dawno nie widzianych znajomych z różnych dyscyplin modelarstwa tak z Polski jak i z zagranicy. takie spotkania są bardzo miłe.
Uwazam,że na takiej imprezie warto a nawet powinno się być choćby z tego właśnie powodu.
o samych targach c.d.n...
A.C.


Załączniki:
Targi Norymberga 2011 1.jpg
Targi Norymberga 2011 1.jpg [ 164.97 KiB | Przeglądane 4099 razy ]
Targi Norymberga 2011 2.jpg
Targi Norymberga 2011 2.jpg [ 128.78 KiB | Przeglądane 4099 razy ]
Targi Norymberga 2011 3.jpg
Targi Norymberga 2011 3.jpg [ 145.47 KiB | Przeglądane 4099 razy ]
Targi Norymberga 2011 4.jpg
Targi Norymberga 2011 4.jpg [ 194.19 KiB | Przeglądane 4099 razy ]
Targi Norymberga 2011 5.jpg
Targi Norymberga 2011 5.jpg [ 153.11 KiB | Przeglądane 4099 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL