Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 28 mar 2024, 12:01

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 kwi 2011, 13:42 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2006, 20:55
Posty: 252
Lokalizacja: Trzebnica
Gratulacje Daniel.

Ja właśnie zakończyłem etap programowania układu bez transmisji. Mam ruchomione następujące elementy:

1. Pomiar prędkości łódki ( dane z GPS )
2. Pomiar obrotów silnika łódki ( dane z czujnika hallotronowego )
3. Pomiar temperatury silnika ( -50 do 300 stopni ) ( dane z czujnika nieliniowego - natrudziłem sie nieźle, aby ustalić wzór wielomianu 5 rzędu )
4. Pomiar przyśpieszenia łódki ( dane z akcelerometru trójosiowego - lutowanie tego układu to koszmar )
5. Sterowanie układu trzema klawiszami i mikropilotem breloczkowym na podczerwień
6. Pomiar napięcia pakietu
7. Sygnalizacja zbyt niskiego napięcia pakietu

Jest pomiar bieżący, pomiar maksymalny oraz pamięć 8 pomiarów ( dla punktów 1,2,3 )

6. Stworzyłem opcję konfiguracji użytkownika, pozwalająca skalibrować akcelerometer, skasować wszystkie pomiary z pamięci, ustalić orientcję X,Y lub Z pomiaru przyśpieszenia, ustawiać jednostkę prędkości z km/h lub mph ( między czasie wrzucę zmianę skali temperatury z T na F ), ustawienie kontrastu wyświetlacza, ustawienie progu niskiego napięcia.

Oprogramowanie użytkownik może wgrać za pomocą RS232 lub USB ( na razie korzystam z gotowych bootloaderów, ale może pokuszę się pod assemblem napisać własny ).

Przechodzę teraz do etapu transmisji danych :D . Właśnie wczoraj dotarły do mnie dwa modułu z Maritexu - moduł nadajnika i moduł odbiornika. Czas wgryźć się dokumentację modułów :? . Uruchomienie transmisji pozwoli mi zwiększyć trochę wolnego miejsca we flashu. 32kB juz mam w 90% zajęte. Teraz dojdzie drugi PIC, więc obsługa grafiki, obsługa pamięci pomiarów itd przejdzie na część odbiorczą. Pozwoli to dodac trochę więcej opcji lub nawet zaimpelemtować najprostszą wersję filtru Kalmana dla sygnału z akcelerometru. Zobaczymy, ile wolnej pamięci mi się uda wygospodarować.

Na deser ( tylko kiedy on będzie ??? ) pozostanie mi zaprojektować płytki, zamówić je w płytkarni, trochę polutować, posprawdzać i cieszyć się z efektów.

_________________
Pozdrawiam
Piotr Juniewicz
POL-566
http://www.rc-trzebnica.cba.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2011, 14:01 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2008, 21:30
Posty: 226
Lokalizacja: Gdansk
madmax napisał(a):
Gratulacje Daniel.

Ja właśnie zakończyłem etap programowania układu bez transmisji. Mam ruchomione następujące elementy:

1. Pomiar prędkości łódki ( dane z GPS )
2. Pomiar obrotów silnika łódki ( dane z czujnika hallotronowego )
3. Pomiar temperatury silnika ( -50 do 300 stopni ) ( dane z czujnika nieliniowego - natrudziłem sie nieźle, aby ustalić wzór wielomianu 5 rzędu )
4. Pomiar przyśpieszenia łódki ( dane z akcelerometru trójosiowego - lutowanie tego układu to koszmar )
5. Sterowanie układu trzema klawiszami i mikropilotem breloczkowym na podczerwień
6. Pomiar napięcia pakietu
7. Sygnalizacja zbyt niskiego napięcia pakietu

Jest pomiar bieżący, pomiar maksymalny oraz pamięć 8 pomiarów ( dla punktów 1,2,3 )

6. Stworzyłem opcję konfiguracji użytkownika, pozwalająca skalibrować akcelerometer, skasować wszystkie pomiary z pamięci, ustalić orientcję X,Y lub Z pomiaru przyśpieszenia, ustawiać jednostkę prędkości z km/h lub mph ( między czasie wrzucę zmianę skali temperatury z T na F ), ustawienie kontrastu wyświetlacza, ustawienie progu niskiego napięcia.

Oprogramowanie użytkownik może wgrać za pomocą RS232 lub USB ( na razie korzystam z gotowych bootloaderów, ale może pokuszę się pod assemblem napisać własny ).

Przechodzę teraz do etapu transmisji danych :D . Właśnie wczoraj dotarły do mnie dwa modułu z Maritexu - moduł nadajnika i moduł odbiornika. Czas wgryźć się dokumentację modułów :? . Uruchomienie transmisji pozwoli mi zwiększyć trochę wolnego miejsca we flashu. 32kB juz mam w 90% zajęte. Teraz dojdzie drugi PIC, więc obsługa grafiki, obsługa pamięci pomiarów itd przejdzie na część odbiorczą. Pozwoli to dodac trochę więcej opcji lub nawet zaimpelemtować najprostszą wersję filtru Kalmana dla sygnału z akcelerometru. Zobaczymy, ile wolnej pamięci mi się uda wygospodarować.

Na deser ( tylko kiedy on będzie ??? ) pozostanie mi zaprojektować płytki, zamówić je w płytkarni, trochę polutować, posprawdzać i cieszyć się z efektów.


Fiuuuuu....
Jestem pod wrazeniem. Full wypas. Tylko sprzedawac.
Ja to jednak leniuszek jestem, bo mi sie projektowac plytki nie chce. Przemecze sie z prototypowa :)
Transmisje wlasna olalem. Pierwsza wersja telemetrii miala wlasna ale frsky ma lepsza o i wiekszym zasiegu.
Akcelerometr moze doloze ale puki co jakos go nie potrzebuje.
Pomiar napiecia mam wbudowany w modul odbiornika i moje radyjko samo zaczyna pikac jak slabo z napieciem czy trace zasieg.
Ostatnio myslalem by komorka odczytywala mi pomiary glosem bo podczas sterowania to raczej nie mam czasu na spogladanie na ekran :)
Wkrotce planuje udostepnic zrodla od mojej zabaweczki.

_________________
pozdrawiam
Daniel
POL-467 FSRV 3,5

Moj modelarski blog: http://pol467.eu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2011, 15:52 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2006, 20:55
Posty: 252
Lokalizacja: Trzebnica
Z tym gadaniem byłby niezły pomysł. Muszę poszukać jakiegoś prostego rozwiązania - wersja z jedną słuchawką byłaby chyba odpowiednia :twisted: .
Jak tylko uda mi się zrobić transmisję - pobawię z samplami dźwiękowymi.

Wyszedł taki mi mały kombajnik - przyda się nie tylko przy łódkach, ale również jako element do hamowni ( docieranie, dobieranie rury, itd ) do silników - a także do samolotów i pojazdów RC. Ponieważ moduł transmisyjny i LCD chodzą na interfejsie SPI - może uda mi się tak wykombinować, że z układu bez teletransmisji będzie można szybko przekształcić w układ z teletransmisją ? Jak to mówią - wyjdzie w praniu. W wolnej chwili zrobię może zdjęcie mojej obecnej testowej "pajęczyny" :D - sama plątanina kabli.

_________________
Pozdrawiam
Piotr Juniewicz
POL-566
http://www.rc-trzebnica.cba.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2011, 11:45 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2006, 20:55
Posty: 252
Lokalizacja: Trzebnica
Trochę zdjęć z mojej zabawy z GPS - dowód, że nie jestem tylko teoretykiem :twisted: .
Ponieważ nie lubię lutowanych pająków - sprawiłem sobie dwie płytki stykowe. Jak widać jest spora plątanina kabli - ale takie rozwiązanie pozwala na szybką zmianę konfiguracji układu.

Rzut ogólny na mój "bajzel":

Obrazek

Główne serce układu: procek 18F2550 Microchip:

Obrazek

Układ akcelerometru trzy-osiowego - dla porównania obok wtyczka serwa ( lutowanie tego w warunkach amatorskich jest koszmarne - pola lutownicze są pod spodem układu ):

Obrazek

Cześć zasilająca i elementy pomiaru napięcia pakietu:

Obrazek

Moduł GPS:

Obrazek

Elementy pomiaru temperatury i obrotów:

Obrazek

Mikropiliot breloczkowy:

Obrazek

Odbiornik podczerwieni, zaś po lewej wyświetlacz 3x16 z serii DOG ( bardzo fajny - płaski , można go zasilać napięciem 3,3 V )

Obrazek

To mój nowy nabytek: odbironik i nadajnik z Maritexu ( jak widać, jeszcze do tej pory nie rozpakowany :wink: )

Obrazek

Mam nagrane filmiki z pracy układu - ale w formacie MOV. Może uda mi się dokonać konwersji, albo zmiejszyć rozmiar plików - wtedy je również pokażę.

W każdym bądź razie cały układ "zmutuje", jeżeli moduły będą miały stabilny zasięg do 150 metrów. Testy praktyczne wykażą ich przydatność.

_________________
Pozdrawiam
Piotr Juniewicz
POL-566
http://www.rc-trzebnica.cba.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2011, 08:19 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2008, 21:30
Posty: 226
Lokalizacja: Gdansk
Wydaje mi się że skończyłem. Dodałem czujnik halla. Na jakis czas mam dosyć dłubania przy tym projekcie.
Mam jeszcze problemy z oprogramowaniem na telefon. Po minucie cos sie wiesza i trzeba wyjść z programu i znowu go uruchomić ale nie mam jakoś ochoty szukać błędu.
To co jest mi wystarcza.
Fotki na
http://158.75.63.35/wordpress_121122/?p=929

_________________
pozdrawiam
Daniel
POL-467 FSRV 3,5

Moj modelarski blog: http://pol467.eu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2011, 11:09 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2008, 21:30
Posty: 226
Lokalizacja: Gdansk
ami_n napisał(a):
Wydaje mi się że skończyłem (...)


Rzeczywiście wydawało mi sie :)
Wyświetlanie danych na komórce się nie sprawdziło.
Prześladowała mnie myśl ze telefon wpadnie do wody przy takich pomiarach a do tego w świetle słońca nic nie było na nim widać.
poprawiłem projekt i teraz wygląda to tak:
http://158.75.63.35/wordpress_121122/?p=980

_________________
pozdrawiam
Daniel
POL-467 FSRV 3,5

Moj modelarski blog: http://pol467.eu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2012, 20:11 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2006, 20:55
Posty: 252
Lokalizacja: Trzebnica
Odkurzę stary temat :D .

Ponieważ transmisja na układach RF42B/31B spełniła moje oczekiwania - w tym kierunku nadal będę szedł z projektem.
Na dzień dzisiejszy udało mi się ujarzmić nowy wyświetacz wraz z nakładką dotykową. Jednym słowem - wszystkie ustawienie robimy paluszkiem .
Ze względu na wybraną już obudowę do odbiornika - musiałem przystosować projekt do pionowego ustawienie ekranu LCD. W wyniku tego musiałem samodzielnie napisać procedury do wyświetlania liter cyfer, symboli, itd. Trochę to trwało - ale z efektu końcowego jestem zadowolony.
Z częścią odbiorczą - którą musiałem dla nowego wyświeltacza napisać od nowa - zbliżam się coraz bardziej do końca. Również pamięć jest już prawie pełna. W rezerwie został ewentualny zakup innego procka z tej serii.

Na ekranie mam wyświetlane następujące informacje:

1. Ilość satelit z GPS
3. FIX z satelity
2. Poziom sygnału ( RSSI )
3. Symbol włączonego lub wyłączonego buzzera
3. Graficzny symbol poziomu stanu napięcia pakietu odbiornika
4. Wartość liczbowa napięcia pakietu odbiornika
5. Graficzny symbol poziomu stanu napięcia pakietu nadajnika
6. Wartość liczbowa napięcia pakietu nadajnika
7. Wartość liczbowa prądu pakietu nadajnika
8. Zużyta pojemność pakietu nadawczego
9. Prędkość bieżąca
10. Prędkość maksymalna
11. Obroty silnika
12 Temperatura silnika
13. Temperatura pakietu
14. Temperatura regulatora
15. Sygnalizacja dowolnego alarmu z dodatkowego czujnika ( np. sygnalizacja wody, )
16. Klawisz do wejścia do menu serwisowego.

Na tym poziomie menu serwisowe pozwala:

1. Ustawić kontrast i jasność wyświetlacza.
2. Dokonać kalibracji nakładki dotykowej
3. Ustawić maksymalną temperaturę osobno dla Silnika, Pakietu i Regulatora, powyżej której załączy się alarm ( Buzzer + pulsujące napisy/ikony na wyświetlaczu ).
5. Ustawić skalę jednostkową - osobno dla Silnika, Pakietu i Regulatora ( Celcjusz, Farenheit, Kelvin ).
6. Ustawić jednostkę prędkości ( km/h, mph ).
7. Ustawić minimalne napięcie osobno dla pakietu nadawczego i odbiorczego, poniżej którego załaczy się alarm ( Buzzer + pulsujące napisy/ikony na wyświetlaczu ).
8. Ustawić liczbę biegunów ( magnesów ) dla obrotomierza.
9. Dokonać bindowania z nadajnikiem ( funcjonalność jest tworzona ).
10. Włączyc lub wyłączyć Buzzer ( jak komuś przeszkadza dźwięk alarmowy ).
11. Dokonać testu Buzzera
12. Sprawdzić wersję softu ( będzie możliwość wgrywania nowszych wersji po RS232 - a dokładnie USB - konwerter RS232 ).

Właśnie zakończyłem:
1. Opcję wyboru języka - dostępny jest język angielski i polski.
2. Opcję przywrócenia do ustawień fabrycznyc
3. Dopisałem możliwość wyboru predefiniowanej nazwy do danej temperatury ( silnik, bateria, regulator )
4. Dopisałem możliwość wyboru predefiniowanej nazwy do alarmu ( alarm, woda, paliwo )
5. Ponieważ przesyłane dane są w buforze w postaci stringu - dopsiałem procedurę kontroli poprawności odebranych danych - wykorzystałem procedurę wyliczania sumy kontrolnej NMEA po stronie nadawczej i jej weryfikację po stronie odbiorczej ( takich, jak dla GPS - ale z małą modyfikacją ).
6. Zaimplementowałem filtr cyfrowy do RSSI .
7. Dopisałem graficzną wizualizację bindowania części nadawczej z odbiorczą - po skończeniu pisania procedury bindowania
8. Transmji używa hoppingu, czyli skaczemy z nadawaniem i odbieraniem po 16 kanałach według zadanego algorytmu. Pozwala to zmniejszyć przerwy transmisji w wyniku zakłóceń.


P.S. Myślałem o mierzeniu poziomu paliwa lub przynajmniej sygnalizacji tzw. rezerwy. Jest jednak problem z czujnikami. Do metanolu można kupić gotowe z innej telemetri ( po 45 zł ) i spróbować oprogramować , jednakże do benzyny nie znalazłem żadnego.


To co powstało przez jesienno-zimowe wolne wieczory - kilka przykładowych zdjęć:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Piotr Juniewicz
POL-566
http://www.rc-trzebnica.cba.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2012, 10:42 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2008, 21:30
Posty: 226
Lokalizacja: Gdansk
imponujace...
Zakladam, ze posiadles żadką umiejetnosc klonowania samego siebie, bo jak inaczej wytlumaczyc fakt ze masz tyle czasu na takie zabawy :D.
A na powaznie, to jesli juz wlozyles w to tyle energii to moze pomyslalbys o komercyjnym projekcie? Szkoda tej pracy dla jednego prototypu.

Moje gratulacje.

_________________
pozdrawiam
Daniel
POL-467 FSRV 3,5

Moj modelarski blog: http://pol467.eu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2012, 10:59 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
I kiedy to włożysz w jakieś poręczne pudełeczka? Jakby co to mogę przetestować to Twoje urządzenie :D Miejsca w łódkach na zamontowanie troszkę się znajdzie :oczko:
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2012, 11:35 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2006, 20:55
Posty: 252
Lokalizacja: Trzebnica
Sklonować się nie umiem - a szkoda :wink: Czasu jest zawsze mało, ale późnym wieczorkiem gdy dzieciaki już pójdą spać, zamiast oglądać telewizor trochę poskrobałem kodu.

Pudełeczko wzorcowe części odbiorczej już jest. Moduł nadajnika będzie w koszulce termokurczliwej.
Jeszcze muszę sporo popracować przy programie części nadawczej - później prototyp płytek, lutowanie, uruchamianie i dopiero fizyczne testy. Więc droga jeszcze długa.

Jak będzie kiedyś kilka osób chętnych - to poskładam kilka gotowców. Ale czy iść w komercję ? Koszty będą większe niż potencjalny zysk.

_________________
Pozdrawiam
Piotr Juniewicz
POL-566
http://www.rc-trzebnica.cba.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL