Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 28 mar 2024, 19:09

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 paź 2010, 09:51 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 23 sie 2010, 11:00
Posty: 132
Witam
i kolejne pytanie :wink:
Wczoraj poczytałem o strojeniu rury, niby dobrze zestrojona w 3,5 ma miec 21cm do pierwszego spawu.
Ja mam webrę 3,5 kolano oraz rurę oryginalną dedykowaną do tego silnika, ale wczoraj zmierzył po kolonie i do pierwszego spawu mam około 33 cm. Rozmawiałem z ojcem, który zrobił ten śliżg i mówi , że robiąc ten ślizg zestroił rurę na wymiar podany przez producenta i silnik ten z tą rura chodził w rezonansie( to była połowa lat 80). w związku z tym mam pytanie jak to się ma do tych 21cm, które znalazłem na forum, czy dotyczy to nowych silników cmb, rossi, piko czy też mojej webry też i mam ciąć kawałek rury i kolana tak aby było 21cm.
Jutro wstawię fotkę rury samej (dzisiaj wstawiłem to co miałem) bo może mylę zgrubienia?
Pozdrawiam


Załączniki:
fsr4 rura.JPG
fsr4 rura.JPG [ 51.03 KiB | Przeglądane 4838 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 10:03 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2008, 21:30
Posty: 226
Lokalizacja: Gdansk
crimen76 napisał(a):
Witam
i kolejne pytanie :wink:
Wczoraj poczytałem o strojeniu rury, niby dobrze zestrojona w 3,5 ma miec 21cm do pierwszego spawu.
Ja mam webrę 3,5 kolano oraz rurę oryginalną dedykowaną do tego silnika, ale wczoraj zmierzył po kolonie i do pierwszego spawu mam około 33 cm. Rozmawiałem z ojcem, który zrobił ten śliżg i mówi , że robiąc ten ślizg zestroił rurę na wymiar podany przez producenta i silnik ten z tą rura chodził w rezonansie( to była połowa lat 80). w związku z tym mam pytanie jak to się ma do tych 21cm, które znalazłem na forum, czy dotyczy to nowych silników cmb, rossi, piko czy też mojej webry też i mam ciąć kawałek rury i kolana tak aby było 21cm.
Jutro wstawię fotkę rury bo może mylę zgrubienia?
Pozdrawiam

Odpowiedz jest juz na tym forum. Kiedys na forum kolega sewerniak napisal tak:
Ajaks napisał(a):
Witam,
Ja chcę poruszyć sprawę bardzo istotną, a mianowicie dotyczącą długości rury rezonansowej do silnika 3,5 ccm, ale napędzającego śrubę, bez użycia przekładni.. Koledzy wspominają w postach o długości 210 mm. Proszę pamiętać, że wymiar ten ( wzięty pewnie z łódek wyczynowych ) dotyczy całkiem innych silników, kręcących się ( z przekładnią) conajmniej dwa razy prędzej niż motorki w standardach. A długość rury, poza wieloma innymi czynnikami, zależy także od obrotów silnika ( a nie śruby) . Zajrzałem do swoich archiwów i znalazłem tabelkę sporządzoną przez niekwestionowanego fachowca; Davida Marlesa, który poleca dla silników 3,5 ccm, rurę o dług. 30 - 32 cm, przy obr. 18000-22000, a dla silników z przekładnią : 20-21 cm, dla obr. 30000-34000. Kilka stron z różnymi danymi, dot. FSR, otrzymał mój syn Adam, około 10 lat temu od Mistrza, w czasie spotkania na jednych z zawodów. Materiały o których pow. wspomniałem, przekażę Andrzejowi C.do rozpowszechnienia na forum.
Proszę o uwagi - Jan Sewerniak


Oczywiscie dokladne ustawienia rury ustawiamy eksperymentalnie dla konkretnej sruby.

_________________
pozdrawiam
Daniel
POL-467 FSRV 3,5

Moj modelarski blog: http://pol467.eu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 10:15 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 23 sie 2010, 11:00
Posty: 132
Dzięki za szybką odpowiedź,
więc to co mi mówił ojciec wczoraj jest prawdą, że moja rura jest ok ewentualnie można 0.5-1cm spróbować skrócić.
a teraz kwestia asp 21 należy przyjąć, że zgodnie z tym co napisał Ajaks tego motorka wymiar 21cm jest zdecydowanie za mały?
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 12:12 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2008, 21:30
Posty: 226
Lokalizacja: Gdansk
crimen76 napisał(a):
Dzięki za szybką odpowiedź,
więc to co mi mówił ojciec wczoraj jest prawdą, że moja rura jest ok ewentualnie można 0.5-1cm spróbować skrócić.
a teraz kwestia asp 21 należy przyjąć, że zgodnie z tym co napisał Ajaks tego motorka wymiar 21cm jest zdecydowanie za mały?
pozdrawiam


Dlugosc rury jest scisle zwiazana z obrotami silnika. Motorki z przekladnia kreca sie znacznie szybciej 30000obr/min i wiecej. Dlatego w nich uzywamy rury krotszej 210mm i mniej.
W motorkach do std obroty nie przekraczaja 20000 dlatego stosuje sie rury dluzsze.
Zapomnij o 210mm w STD.

_________________
pozdrawiam
Daniel
POL-467 FSRV 3,5

Moj modelarski blog: http://pol467.eu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 13:18 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Witam,
Napiszę ze dwa zdania o moich doświadczeniach z modelem klasy Standard. Zaprojektowałem, zbudowałem, opływałem, a potem opublikowałem w kilku numerach Modelarza model o nazwie "Ajaks". Jest to łódka zbudowana całkowicie z drewna ( sklejka, listwy sosnowe ), wylaminowana tylko w przedziale silnika i aparatury. Ze względu na użyte materiały jest stosunkowo ciężka ( gotowa do startu około 2600 g ). Do napędu użyłem silnika Webra 20, ( tuleja stal. tłok żeliwo ), z rurą rezonansową od silnika OPS 3,5. Jest to silnik "lotniczy", więc chłodzony był poprzez nawiniętą wokół żeberek rurkę mosiężną fi wew. 3,5 mm. Gaźnik - to OSmax-2A o średnicy przepustnicy 5,4 mm. Po wielu pływaniach, długość rury ustaliłem na około 270 mm. ( od czubka świecy, po osi kolektora , do pierwszej największej średnicy ) Używałem śrub metalowych, mosiężnych od kolegi Tasarka, oraz "piłowanych" przeze mnie, aluminiowych śrub f-my Mantua-Model. Jak model z tym układzie się spisał w sezonie, można zobaczyć w rankingu na 2010 r.

Jan Sewerniak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 13:34 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 30 cze 2007, 23:27
Posty: 384
Lokalizacja: Tychy
Każdy model jest inny i nie koniecznie wymiary podane przez kolegów będą działć u Ciebie :) ale w końcu nie od razu Rzym zbudowano :lol:

_________________
Pozdrawiam
Adrian Tworuszka
POL-484F
Tychy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 16:19 
Offline
Kozak
Kozak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lut 2007, 01:29
Posty: 490
Lokalizacja: Kraków
Przygode z rurą w standardzie zaczynałem od 24cm teraz jest 33 i zakładam wiatrak swój metalowy fi 40,5. pięknie po ujęciu gazu wraca do obrotów i nie przydycha na bojkach. Dla mnie najważniejszą rzeczą jest by stateczek spokojnie i bez gaśnięcia przepłynął cały bieg. Na pewno można go "podkręcić" ale po co.(Patrz ranking POL 437).
Stateczkiem pływa Basia.

_________________
Prezes Związku Sportowego Modelarstwa Wodnego w Polsce
http://fsrpolska.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL