Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 28 mar 2024, 14:57

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 203 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 paź 2011, 15:37 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
Witam wszystkich;) Wprawdzie w stoczni stoi Halny ale zapragnąłem zbudować swoją pierwszą spalinkę :D Z założenia ma to być model FSR 3,5 Standard. Przedstawiam poniżej moje kreślarskie poczynania. Model ten wcześniej wykonał Paweł Brudman, który to zaprojektował i przedstawił relację z budowy modelu na łamach miesięcznika Modelarz w 2007 roku :D Mam nadzieję , że model ukończę na przyszły sezon :ok
Obrazek
Zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
Pozdrawiam Piotrek :D

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, 16:57 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 mar 2006, 20:19
Posty: 386
Lokalizacja: TRZEBNICA
Witam.
Łódeczka za mała.Należałoby powiększyć te wymiary o 30%.
Pozdrawiam.

_________________
AndrzejD
POL-567
http://www.perkoz.netau.net/

"Imperare sibi maximum est imperium"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, 19:32 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Witam
Najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku byłby taki zakup : http://modele.sklep.pl/product_info.php ... s_id=15907 . Jest to model wszechstronnie sprawdzony, którym z powodzeniem startowałem w wielu zawodach. Uzupełniając opis na stronie http://www.modele.sklep.pl , chcę dodać, że płyta CD poza dokładnym opisem budowy, zawiera jeszcze ponad 120 zdjęć obrazujących budowę krok po kroku. Zakup tego zestawu uwalnia od żmudnego przerysowywania i wycinania elementów sklejkowych, a z drugiej strony pozwala mieć satysfakcję z budowy, a potem startów dobrym, sprawdzonym modelem zawodniczym.
Chętnie odpowiem na pytania - pozdrawiam - Jan Sewerniak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, 20:03 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
Ten model też mnie zainteresował, zresztą bardzo ładna konstrukcja :jajcarz: . Posiadam plany Ajaksa z Modelarza, co do żmudnego przerysowania planów to bardzo lubię stawiać kreski. Jedno co przemawia za Ajaksem to możliwość wystartowania na zawodach. Wszak zajmował czołowe miejsca. Jedno o co bym prosił to zestaw materiałów do budowy. Miał bym obraz kosztów które mnie czekają.
AndrzejD napisał(a):
Witam.
Łódeczka za mała.Należałoby powiększyć te wymiary o 30%.
Pozdrawiam.

Można ją wydłużyć ale wtedy na pewno jest za mało wręg. Co do wymiarów FSR nie znalazłem nic o długości. Autor planów proponował 52 cm ja mam prawie 55cm. To ile powinna mieć ta długość :?:
Pozdrawiam Piotrek :palacz:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, 20:36 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 mar 2006, 20:19
Posty: 386
Lokalizacja: TRZEBNICA
W granicach ok.740mm długość ,z zastosowaniem silników ASP 21- 2 miejsce M.P 2011r w klasie standard senior,oraz MVVS- 1miejsce w M.P. w klasie standard junior,i 3 miejsce w M.P. w klasie standard senior.
A jaki motorek kolega chce zastosować do tej drewnianej łódeczki?

_________________
AndrzejD
POL-567
http://www.perkoz.netau.net/

"Imperare sibi maximum est imperium"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, 21:39 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Spis podstawowych materiałów potrzebnych do wykonania Ajaksa podałem również w nr nr Modelarza w opisie budowy. Dla przypomnienia - na wręgi i podłużnice - jeden ark.sklejki 3 mm = http://modele.sklep.pl/product_info.php ... ts_id=3437, na pokrycie dna i pokładu - dwa ark. sklejki 1,2 mm = http://modele.sklep.pl/product_info.php ... ts_id=3434 , 10 listewek sosnowych 6x6mm. Przy budowie tego, czy innego modelu ślizgu konstrukcji drewnianej sugeruję "trzymanie" się opisu dołączonego do planów.
Pytasz o wielkość modelu - wieloletnie doświadczenia podpowiada, że długość ok. 750 mm jest odpowiednia ( szerokość zaś około 1/3 długości ) Model zawodniczy powinien być zdolny do pływania w zmiennych, często bardzo trudnych warunkach pogodowych. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że obok Ciebie płynie jeszcze 11 innych modeli - więc powinien być "widoczny".

Jan Sewerniak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2011, 22:09 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. :jajcarz: W miarę postępu prac, relację będę przedstawiał tutaj :oczko:
AndrzejD napisał(a):
A jaki motorek kolega chce zastosować do tej drewnianej łódeczki?

Na myśli mam dwa motorki a mianowicie AQUACRAFT - O.S. MAX - .18 Marine Engine lub ASP 21 M

Pozdrawiam Piotrek :rogal:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2011, 11:15 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 mar 2006, 20:19
Posty: 386
Lokalizacja: TRZEBNICA
Polecam ASP 21M.

_________________
AndrzejD
POL-567
http://www.perkoz.netau.net/

"Imperare sibi maximum est imperium"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2011, 15:20 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
Witam. Po przeczytaniu całego wątku http://www.fsrv.wroclaw.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=559 nasunęło mi się kilka pytań (zakładam zakup gotowego zestawu Ajaks ) a mianowicie:
1. Mając na uwadze może :jajcarz: przyszłe starty na zawodach, czy proponowana grubość sklejki na poszycie 1,2mm nie będzie za duża :?:
2. Czy do Ajaksa można zastosować gotowe rozwiązania:
a. wał
b. ster
c. łoże pod silnik
3. Czy ta żywica będzie odpowiednia do łączenia wszystko w całość :?:
Pozdrawiam Piotrek :oczko:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2011, 15:48 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2006, 21:24
Posty: 233
Lokalizacja: olsztyn
wskazałeś jak stary efeserowiec :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2011, 20:51 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
marek żebrowski napisał(a):
wskazałeś jak stary efeserowiec :wink:

Dzięki :palacz: Jeszcze dzisiejsza lektura do poduchy,poniżej fotka, odnalazłem moje zasoby Modelarza :rogal: :rogal: :rogal:
Obrazek
Jutro trzeba wykonać zamówienie. Oczywiście będzie na raty. Budżet trochę okrojony :zly: ale tak na początek: kadłub, sklejka 1mm na poszycie, ster, wał, łoże pod silnik, żywica do klejenia. :oczko: Będę zamawiał po 12 godz. jeśli ma ktoś propozycję co można kupić na start z modelem to propozycje mile widziane. Może po dzisiejszej lekturze coś mi przyjdzie do głowy.
Pozdrawiam Piotr :jajcarz:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2011, 23:07 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Z zakupem wyposażenia startowego możesz na razie się wstrzymać. Jako ,że jest to model konstrukcji drewnianej, to nieodzowne będą szpilki - http://www.modelmaking.pl/ires/oferta/22/135/, ( 2 opak. ) Na redany zastosowałem listwy - http://www.modelmaking.pl/ires/oferta/2/14/125/ - z zapasem kup 5 - 6 szt.
Gdy już otrzymasz zestaw, to dokładnie zapoznaj się z opisem budowy i przynależnymi do każdego etapu budowy fotkami. No i na początek proponuję nie stosować na razie żadnych "ulepszeń", na to przyjdzie czas przy następnych łódeczkach :) .

Jan Sewerniak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2011, 18:29 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 23 wrz 2009, 08:55
Posty: 139
Witam,
Szanowny kolego pacyfic_77, miło, że chcesz dołączyć do nas i zacząłeś myśleć o budowie łódki.
Czytając to co powyżej nasuwa mi się mała dygresja, czy na pewno jesteś pewien że łódka ma być konstrukcją drewnianą? Z całym szacunkiem dla Pana Jana ale łódka drewniana to już trochę inna epoka. Podstawowe pytanie jakie powinieneś sobie zadąć to czy budujesz ten model dla frajdy budowania czy zamierzasz startować i odnosić jakieś sukcesy.
Przy obecnym poziomie w klasie STD (szczególnie junior :D ) konstrukcją Ajaks nie będziesz w stanie nawiązać walki nawet w środki stawki. Piszę to kolego tylko i wyłącznie abyś się nie zniechęcił po pierwszych niepowodzeniach.
Pomyśl może o budowie łódki laminatowej chociażby np. Ludek, Kalistratow czy też storm (najlepszy Orion ale forma chyba niedostępna)
Koszty budowy są z pewnością porównywalne, dużo mniej roboty a jakość kadłuba to coś całkiem innego.
Pozdrawiam Tomasz Ostrowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2011, 20:34 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Szanowny kolego Tomku. Ja osobiście pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoją powyższą wypowiedzią :roll:
Moim zdanie przez Twoje słowa przemawia skrzywienie tzw "wyczynowca". Tzn zbudować model, lub coś do niego podobnego, jak najszybciej, jak najprościej i jak najmniejszym nakładem pracy.
A to nie tak. Są modelarze, którym wcale nie zależy na ściganiu się tak jak my wyczynowcy. I takich jest większość. Powiedziałbym, że to my jesteśmy małym procencikiem w tej masie modelarzy.
Ci ludzie budują modele, jakie by one nie były, dla czystej przyjemności samego budowania.... Kiedy ostatnio, albo czy w ogóle kol. Tomku zbudowałeś drewniany model łódki? Czy w ogóle zdajesz sobie sprawę jaka to przyjemność? Ja ostatnimi czasy zbudowałem sobie ( choć nie do końca :smutny: ) drewniany modelik AJAKSA. I powiem ,że była to dla mnie olbrzymia przyjemność z samego budowania tego modelu. I nawet, pomimo tego, że go nie dokończyłem ( ale na pewno dokończę) :rogal: Przypomniały mi się także dawne piękne czasy, kiedy tylko takie modele się budowało
Moim zdaniem, każdy choć raz powinien zbudować sobie model wg starych zasad, tzn : sklejka, listewki , drewniane poszycie itp. Po pierwsze podczas budowy takiego modelu nabiera się doświadczeń, cierpliwości i co ważne taka budowa jest w miarę tania. Kolega Piotr, choć ma swoje lata, także powinien przejść ten modelarski "chrzest" w postaci zbudowania całkowicie drewnianego modelu. Mało tego, wg mnie taką modelarską inicjację powinien przejść każdy łódkowy adept. Wielu takich, którzy włożą serce w budowę takiego modelu, który powstaje od podstaw, z "niczego" i rośnie w oczach w miarę postępu w budowie, i którzy doprowadzą budowę do końca i na końcu im ta łódka popłynie, na pewno wsiąkną w ten sport. I dojrzeje taki nowicjusz, w końcu, do budowy czegoś szybszego, laminatowego z jakiejś formy. Ale to już nie to...
Kiedyś p. Marczak powiedział: Wy FSR-owcy, to jesteście tacy modelarscy kowale. Było to jakieś 25 lat temu. Wtedy obraziliśmy się za te słowa, a teraz uważam, że Pan Jan ma całkowitą rację.
Gdzieś tam po drodze zatraciliśmy tą sentencję modelarstwa czystego... Gonimy za prędkością, za lekkością łódki, kosmicznymi materiałami. Ale modelarstwa prawdziwego jest w tym bardzo niewiele.
Każdą nową łódkę, ja osobiście buduję, bo w zasadzie, muszę, jeżeli chcę coś znaczyć w tym naszym sporcie, ale powiem szczerze: przyjemności z samej budowy, to ja zbyt dużej nie mam. Bo jaką można mieć przyjemność, robiąc to samo przez ostatnie trzydzieści lat? Co innego ściganie się tymi modelami.... ale to już inny temat :wink:
Tak, więc nie zniechęcaj kolegi Piotra do budowy AJAKSA. Niech przejdzie przez ten pierwszy model i niech go pokaże na zawodach. żeby tylko go skończył. I żeby to nie był słomiany zapał :wink:

tomost72 napisał(a):
Przy obecnym poziomie w klasie STD (szczególnie junior :D ) konstrukcją Ajaks nie będziesz w stanie nawiązać walki nawet w środki stawki. Piszę to kolego tylko i wyłącznie abyś się nie zniechęcił po pierwszych niepowodzeniach.
Pomyśl może o budowie łódki laminatowej chociażby np. Ludek, Kalistratow czy też storm (najlepszy Orion ale forma chyba niedostępna)


Tutaj także pozwolę się nie zgodzić z Twoją opinią. Moim zdaniem AJAKS w ogóle nie jest gorszy od innych konstrukcji, a w niektórych przypadkach jest nawet je przewyższa.
Śmiem twierdzić, że gdyby Pan Janeczek częściej startował, to tak w tym jak i w zeszłym sezonie miał duże szanse na medalowe miejsce.
Te konstrukcje o których piszesz być może są prostsze w budowie, bo częściowo są juz zrobione (kadłub) ale czy lepsze? Moim zdaniem na pewno nie :rogal:
A.C.
A formę ORIONA mamy we Wrocławiu i parę nowych łodek już się z niej wyklepało i wyklepuje aktualnie :D

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2011, 21:08 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
tomost72 napisał(a):
Witam,
Szanowny kolego pacyfic_77, miło, że chcesz dołączyć do nas i zacząłeś myśleć o budowie łódki.
Czytając to co powyżej nasuwa mi się mała dygresja, czy na pewno jesteś pewien że łódka ma być konstrukcją drewnianą? Z całym szacunkiem dla Pana Jana ale łódka drewniana to już trochę inna epoka. Podstawowe pytanie jakie powinieneś sobie zadąć to czy budujesz ten model dla frajdy budowania czy zamierzasz startować i odnosić jakieś sukcesy.
Przy obecnym poziomie w klasie STD (szczególnie juni

Witam. Moja wina , że nie przedstawiłem się trochę dokładniej. :oops: Na chwilę mam obecnie 34 lata, modelarstwem interesuję się odkąd z puszek elektrycznych i deski zbudowałem swój pierwszy model zbiornikowca, popłynął z biegiem Wyderki ( rzeka która płynie nieopodal :D ), a miałem wtedy jakieś osiem lat. :oczko: Potem były modele kartonowe z Małego Modelarza i tak trwa do dzisiaj :rogal: Chciałem w tym miejscu pochwalić się małym dorobkiem modelarskim: mój pierwszy model RC Syntetyk wg planów Marka C4, oraz moja niedokończona redukcja Halny R17 brak czasu, wiem, że to nie wytłumaczenie, ale kiedy stanęła budowa Halnego jednocześnie zbudowałem dom :D Tak więc po czterech latach przerwy wróciłem do mojego hobby :palacz: Na forum zaglądałem już dużo wcześniej, na forum jestem od grudnia 2009 roku :arrow: Dlaczego ta łódka czy ta klasa :arrow: FSR, niech to zostanie moja tajemnicą :oczko: Jestem tego zdania , że w życiu trzeba wszystkiego spróbować. Jedna jest prawda , że uwielbiam drewniane konstrukcje, zresztą nie tylko ja :oczko: :oczko: :oczko:
Cytuj:
A formę ORIONA mamy we Wrocławiu i parę nowych łodek już się z niej wyklepało i wyklepuje aktualnie :D

Myślę, że jak zbuduje Ajaksa przyjdzie i czas na inne konstrukcje :okularnik:
Pozdrawiam wszystkich Piotrek :D

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 203 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL