Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 27 kwi 2024, 21:39

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 203 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 sty 2013, 00:36 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
Pytam bo jeden nasz kolega zastosował do startera pakiet LI-Po 3S. Ja używam typowego Pb ale korci mnie żeby sprawdzić jak rozrusznik z tym lipolem zagada. Z jednej strony zdaję sobie sprawę jak upierdliwe są lipole w eksploatacji ale z drugiej ta ich niewielka waga i rozmiary zdecydowanie ułatwia życie na pomoście czy na lotnisku :wink: Co powiecie na to?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2013, 22:42 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 06 mar 2006, 21:29
Posty: 57
Naprawdę nie wiem w czym tkwi ,,upierdliwość ,, LiPo, czy LiFe. Jest to dobrodziejstwo do którego trzeba dorosnąć, pamiętam kilka lat temu jak niechętna była brać łódkowa na system 2,4 GHz, zasilanie odbiornika LiFe i inne takie.
Lipo należy dobrać do obciązenia maxymalnego, pamiętając że starter często pracuje na zwarciu. Ja mam trochę inny system uruchamiania silnika w autku ale stosuję tylko 4 cele A123 LiFe ( 13,4V) . Uwazam że za duże napięcie może uczynić więcej szkód.
Do łódki z silnikiem 3,5 wystarczą 3 cele LiPo, ( obroty wolne silnika to około 7.000 obr/min - rozrusznika bez obciązenia podobnie).
Na temat większych pojemności nie wypowiem się z racji braku doświadczenia a teoria często podąza inną drogą, jednak napięcie zasilające powinno być wyższe - uwaga na duże prądy.

Lipo nie powinno się rozładowywać, nie ma konieczności sprawdzania często jego rzeczywistej pojemności bo i do tego trzeba mieć konkretny sprzęt ( 11,1V x10A =111W rozładowania ). Rozładowanie prądem 1A nie ma sensu.
Warto w obwodzie startera zastosować przekażnik, jeżeli jest to możliwe.
Nie rozładowywać ogniw poniżej 3,3V, przy tej granicy należy uznać za rozładowane
Zdecydowanie polecam kupować ogniwa markowe, nie muszą to być zaraz Kokam-y do rozrusznika.

W przypadku konkretnych pytań chętnie pomogę.

Pozdrawiam
Artur Dzierzęcki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2013, 09:44 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Niezłym rozwiązaniem może być zastosowanie pakietów od wiertarek. Widziałem już coś takiego w praktyce i całkiem dobrze sprawdzało. Pakiet jednak musi być markowy, bo tzw "chińszczyzna" może być za słabiutka. Ja jednak pozostanę przy swoich akumulatorach żelowych. I tak noszę je przecież w serwisie na start. Z racji tego ,że używam mocnego Sullivana, to jeszcze napięcie 24V. Do naszych dużych silników. taki zestaw sprawdza się idealnie.I nie dlatego że lubię, ale dlatego ,że muszę :D Do mniejszych modeli, używam rozrusznika od ROBBE przewiniętego na 18V jest wolniejszy, ale bardzo mocny i wystarczy do niego napięcie 12V. Do silników 3,5 cm wystarczy spokojnie 12V i taki rozrusznik jak ten ze zdjęć powyżej. W naszym sklepie modelarskim we Wrocławiu są w sprzedaży akumulatory żelowe bardzo dobrej jakości i w niezłej cenie. Sam ich używam i sobie chwalę.
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2013, 11:25 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
Artur_Dzierzecki napisał(a):
Naprawdę nie wiem w czym tkwi ,,upierdliwość ,, LiPo, czy LiFe.


no choćby w tym (mówię o Li-Po nie Li-Fe), że trzeba pilnować tej granicy 3,3 V bo inaczej po prostu będą się nadawać do wyrzucenia. Zwykły żelowiec nie wymaga takich zabiegów (wypasiona ładowarka, precyzyjny pomiar napięcia rozładowania - ja w heli używam specjalnego buzzera, każdy, kto śmiga na Li-Po zawsze po ich użyciu sprawdza czy nie spuchły za bardzo a potem wkłada je do ogniotrwałego worka - jak myślisz, dlaczego?) a do tego dodać jeszcze ich delikatną powłokę, którą łatwo zniszczyć i tym samym bateryjkę. Dlatego zgadzam się, że te pakiety to dobrodziejstwo ale zawsze jest jakieś "ale" i dlatego pytam ;) w porównaniu do tego aku PB wydaje się bezobsługowy :)

Cytuj:
Lipo należy dobrać do obciązenia maxymalnego, pamiętając że starter często pracuje na zwarciu.


tego się właśnie boję najbardziej - czy zbyt długie kręcenie nadmiernie obciążonym starterem nie załatwi nam lipolka?
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2013, 11:31 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
AndrzejC napisał(a):
Do silników 3,5 cm wystarczy spokojnie 12V i taki rozrusznik jak ten ze zdjęć powyżej. W naszym sklepie modelarskim we Wrocławiu są w sprzedaży akumulatory żelowe bardzo dobrej jakości i w niezłej cenie. Sam ich używam i sobie chwalę.A.C.


w sklepie mają coś takiego: http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/A ... -33Ah.html
czy wystarczy do rozrusznika do 3,5 cm?
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2013, 12:15 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2007, 20:40
Posty: 654
Lokalizacja: Konin/Poznań
Witam,

Sullivan przy wysokim napięciu często styk załączający się klei (zwiera)
Meniu

_________________
FSR V-3,5 V-15 PL-446
V3,5/ALPHA/IKARUS2/CMB-VALVOLA-GREEN-RED-BLUE/TUNING MENIU/JR 3810
V15/POTENZA/CMB-RS/NO TUNING/JR 3810

******MISTRZ POLSKI*******
Obrazek
1995/1996/1997/2000/2004/2005/2006/2007/2008/2009/2010/2011/2012


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2013, 12:57 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Mi się nie klei. Trzeba dbać o styki i jest dobrze.
Ale taki rozrusznik do STD jest za silny. Ten Piotra jest w sam raz
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2013, 14:32 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2008, 21:30
Posty: 226
Lokalizacja: Gdansk
POL-76 napisał(a):
Pytam bo jeden nasz kolega zastosował do startera pakiet LI-Po 3S...


U mnie to dziala tak.
http://www.pol467.eu/wordpress_121122/?p=932
Li-pol nie ma samorozladowania i dlatego zawsze jest gotowy. Laduje go max 2x na rok.

_________________
pozdrawiam
Daniel
POL-467 FSRV 3,5

Moj modelarski blog: http://pol467.eu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2013, 14:52 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2007, 20:40
Posty: 654
Lokalizacja: Konin/Poznań
AndrzejC napisał(a):
Mi się nie klei. Trzeba dbać o styki i jest dobrze.
Ale taki rozrusznik do STD jest za silny. Ten Piotra jest w sam raz
A.C.

Do pojemności 3,5 cc taki rozrusznik jest ok.

Meniu

_________________
FSR V-3,5 V-15 PL-446
V3,5/ALPHA/IKARUS2/CMB-VALVOLA-GREEN-RED-BLUE/TUNING MENIU/JR 3810
V15/POTENZA/CMB-RS/NO TUNING/JR 3810

******MISTRZ POLSKI*******
Obrazek
1995/1996/1997/2000/2004/2005/2006/2007/2008/2009/2010/2011/2012


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sty 2013, 15:31 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 06 mar 2006, 21:29
Posty: 57
ami_n napisał(a):
POL-76 napisał(a):
Pytam bo jeden nasz kolega zastosował do startera pakiet LI-Po 3S...


U mnie to dziala tak.
http://www.pol467.eu/wordpress_121122/?p=932
Li-pol nie ma samorozladowania i dlatego zawsze jest gotowy. Laduje go max 2x na rok.


Zgadzam sie z Tobą w 100%. Jeszcze nie zdażyło mi się wysiorbać akusa do zera w rozruszniku, to nie jest helik który w sposób ciągły pobiera kilkadziesiąt A.
Z akusów to polecam nVisiony. Jest to nowy produkt który od roku zbiera bardzo pochlebne opinie, sam stosuję je w modelu. Dodatkowym atutem jest to że cele oddzielone są między sobą cienką blaszką aluminiowa, zapewnia to większą sztywnośc i w pewien sposób chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi
http://www.rc-team.pl/pakiety-lipo-c-25_223.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2013, 16:09 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
Ja myślałem raczej o czymś takim http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/AKUMULATORY-I-PAKIETY/Akumularory-zelowe/Bezobslugowy-akumulator-zelowy-Pb-12V-4Ah.html :oczko:
Dzisiaj troszeczkę się ruszyło w stoczni, dopasowałem rameczkę i szybkę nad przedziałem radiowym :D Wymieniłem wzmocnienie narożników na rufie :jajcarz:
ObrazekObrazek
Są też kątowniki, które sam nie zrobiłem a otrzymałem od bardzo życzliwej osoby, której tą drogą chcę bardzo podziękować :rogal:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2013, 01:19 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
Zaczęły się ferie :jajcarz: Nie zrobiłem przy modelu tyle ile bym chciał ale zawsze to coś. I tak:
1. Nowe termaflexy na podstawce
2. Wstępnie docięty pokład wszystko z naddatkiem.
3. Kolejne zdjęcia to mój sposób na odrysowanie burt i widok na przyszły redan :D
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Pozdrawiam Piotrek :palacz:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2013, 16:22 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
pomyśl nad jakimś sznurkiem/taśmą parcianą do tej podstawki bo bez tego noszenie modelu, zwłaszcza mokrego i brudnego od oleju nie należy do przyjemności...

Cytuj:
Ja myślałem raczej o czymś takim http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/A ... V-4Ah.html


według mnie to za mało, polecam kupić 7 Ah/12V, zwłaszcza, że czeka Cię pierwszy rozruch ASP... :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2013, 19:31 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
POL-76 napisał(a):

według mnie to za mało, polecam kupić 7 Ah/12V, zwłaszcza, że czeka Cię pierwszy rozruch ASP... :)

Masz rację coś takiego właśnie kupię :jajcarz:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2013, 23:50 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Kupować nie musisz :D Mam taki zbędny, nawet o zwiększonej pojemności.Trochę używany, ale do Twojego rozrusznika wystarczy w zupełności :jajcarz: .Ale nie każ mi go wysyłać do Ciebie :jezyk: Odbiór tylko osobisty :wink:
Andrzej

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 203 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL