Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 28 mar 2024, 23:19

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zestaw Ajaks
PostNapisane: 02 gru 2013, 00:23 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 23 lis 2013, 19:48
Posty: 10
Witam wszystkich,

Jestem tu nowy.
Po analizie paru wątków postanowiłem zbudować dla własnej i dzieci uciechy Ajaksa.
Nie mam doświadczenia w modelarstwie tego typu.

Kupiłem zestaw Ajaksa i moje pytanko i wątpliwość jest taka, że nie da rady zbudować ściśle trzymając się etapów instrukcji tak jak zaleca Konstruktor łódki, gdyż na kartonowym rysunku wręgi sa tak zaznaczone że nie pasują do wcięć w podłużnicach.

Czy ktoś z Kolegów też tak miał czy może ja coś źle robię?

Pozdrawiam wszystkich z tego ciekawego i pozytywnego forum.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2013, 10:20 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Rysunek na kartonie dołączonym do zestawu faktycznie jest trochę niedokładny. Błąd powstał na etapie drukowania, o czym nie wiedzieliśmy. Nie wydaje mi się jednak, żeby to był jakiś wielki problem ponieważ sam szkielet wykonany jest bardzo dokładnie. Można skorzystać z wycięć w podłużnicach i wg nich ustawić wręgi na desce. Rysunek na kartonie powinien być traktowany jako pomocniczy tylko do tego, aby wręgi ustawione zostały równolegle do linii na rysunku.W następnych partiach zestawów ten błąd zostanie poprawiony. Po ustawieniu szkieletu na desce wymiary nie zmienią się, i listwy wklejamy wg wycięć na wręgach.
W razie jakichś wątpliwości proszę pytać. Odpowiedź zostanie na pewno udzielona. Jeżeli to możliwe proszę o zamieszczanie zdjęć. łatwiej będzie rozwiązać problem.
Życzę przyjemnej pracy przy budowie AJAKSA :D . Tym bardziej, że po ukończeniu budowy, ta łódka sprawia dużo frajdy podczas pływania :D
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2013, 13:33 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 23 lis 2013, 19:48
Posty: 10
Dziękuje bardzo za odpowiedź. Pomału sobie będę działał bo zakręcił mnie bardzo ten projekt. Wkrótce wkleję jakieś foto.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2013, 20:42 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Witam,
Cieszę się, że powstanie kolejny Ajaks. Bardzo dobry, wręcz drobiazgowo poprowadzony opis budowy tej łódki przedstawił na naszym Forum kolega Piotrek ( pacyfik_77 ) ( viewtopic.php?f=12&t=1556 ). Budowaliśmy model niejako wspólnie, gdyż cały czas starałem się dzielić swoim doświadczeniem. Około 500 zdjęć dokumentujących wysiłek budowniczego zamieszczonych jest w Jego albumie ( https://picasaweb.google.com/1141734123 ... redirect=1 ) Proponuję wnikliwie zapoznać się z tematem na Forum oraz fotkami z albumu, co już na początku powinno rozwiać wiele wątpliwości.
Życzę powodzenia w budowie - Jan Sewerniak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 13:39 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 23 lis 2013, 19:48
Posty: 10
Dziękuje za odpowiedź.
Tak pomału zapoznam się ze zdjęciami.
Ja troszkę zbyt na początku chciałem trzymać opisu z załączonej płytki cd i chciałem najpierw listwy burtowe skleić. Teraz jednak oznaczyłem położenie wręg według nacięć z podłużnic.

Pozdrawiam Tomek


Załączniki:
image.jpg
image.jpg [ 942.83 KiB | Przeglądane 10933 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 16:18 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Witam, trzymanie się opisu budowy, szczególnie przy budowie swojego pierwszego modelu, to bardzo dobry pomysł. A to czy teraz, czy później skleisz listwy, to nie ma większego znaczenia. Nieduże odstępstwo na rysunku w rozstawie wręg, nie ma większego wpływu na kształt sklejonych listew, gdyż po zdjęciu z szablonu, po sklejeniu, listwy na pewno lekko "zasprężynują" i troszkę się "wyprostują". Dwie sklejone listwy 6 x 3 na pewno są wytrzymalsze od jednej 6 x 6 i w dodatku "trzymają kształt "

J.S.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2013, 13:45 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 23 lis 2013, 19:48
Posty: 10
[size=100][/size]Przygotowania do klejenia szkieletu. Pozdrawiam.


Załączniki:
image.jpg
image.jpg [ 1.28 MiB | Przeglądane 10861 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2013, 17:09 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
Zasiadam w pierwszym rzędzie obserwatorów i podglądaczy :palacz: Łódeczka bardzo przyjemna w budowie, daje dużo frajdy z budowy nie mówiąc już o pływaniu. Myślę że jest to dobry wybór na pierwszą łódeczkę :tak: Mam nadzieję że łódeczka zostanie ukończona i opływana a jak czas pozwoli to może spotkamy się razem ze swoimi Ajaksami nad wodą i wspólnie popływamy :jajcarz:

Pozdrawiam Piotrek :rogal:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 12:00 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 23 lis 2013, 19:48
Posty: 10
Witam Piotrze, jestem cały czas pod wrażeniem Twojego raportu z budowy.
Zawsze jak człowiek patrzy na czyjąś prace to podświadomie sobie myśli, że zrobi to lepiej.

I tutaj błąd. To co na razie mi wychodzi jest gorsze :wink:
Pozdrawiam. Klejenie to trudna sztuka zwłaszcza jeśli w trakcie żywica zaczyna wiązać.


Załączniki:
image.jpg
image.jpg [ 761.82 KiB | Przeglądane 10783 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 12:56 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Myślę, że szkielet powinien być przymocowany do deski montażowej i zdjęty z niej w chwili kiedy wszystkie listwy zostaną do niego przyklejone. Nie jest dobrym rozwiązaniem klejenie szkieletu w powietrzu. jak widzę , jest jeszcze możliwość ustawienia szkieletu na desce.
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2013, 19:27 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 23 lis 2013, 19:48
Posty: 10
Tak oczywiście. Zdjąłem na chwile żeby sobie popatrzeć. Teraz muszę po prostu tak to umocowac żeby na wregach sie oparła łódka. Bo inaczej sie nie da gdyż podłużnice przeszkadzają. Dziekuje za cenne uwagi i pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 12:53 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
Tomasz Dolata napisał(a):
Teraz muszę po prostu tak to umocować żeby na wręgach się oparła łódka. Bo inaczej sie nie da gdyż podłużnice przeszkadzają. Dziękuję za cenne uwagi i pozdrawiam.

Też tak miałem. Podłożyłem między podłużnice paski z płyty gipsowej (dwie grubości) :oczko: Podsyłam fotkę.
Obrazek
Za pomocą listewek bukowych i wkrętów do drewna "przypiąłem" wszystko do deski montażowej.
Pozdrawiam Piotrek :rogal:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 16:43 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 23 lis 2013, 19:48
Posty: 10
Wypoziomowałem sobie deski, teraz muszę je ofoliować i będę mocował szkielet do przyklejenia pozotałych części. Piotrze, czy też cześć dziobowa odstawała trochę, że tak ją mocowałeś czy mi się tak przekosiło z lekka. Pozdrawiam


Załączniki:
image.jpg
image.jpg [ 528.19 KiB | Przeglądane 10692 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 17:42 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
To co na zdjęciu to nie jest dobre rozwiązanie. W kazdym markecie budowlanym pozna kupić płytę meblową ciętą na dowolny wymiar. I taka płyta za drobne pieniądze będzie lepsza niż trzy osobne deski. Narysuj sobie n nawet bezpośrednio na desce linie wręg, przykryj folią i i do nich ustawiaj szkielet. W taki sposób, jak na fotografii, dalej budujesz model "w powietrzu" i będzie Ci trudno zachować dokładność wykonania.
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2013, 18:22 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 23 lis 2013, 19:48
Posty: 10
Dziekuję za sugestie. Cały problem w tym, że podłużnice wystają ponad poziom pokładu. Nie ma możliwości wykonać tego na jednej płycie, bo wręgi nie oprą się na niej tylko "wystające" części podłużnic. Wręgi i podłużnice były już przygotowane w zestawie, a rysunek 1:1 nie odpowiadał ich faktycznemu rozmieszczeniu. Dlatego najpierw na jednej desce rozmiescilem wręgi i przykleilem listewki żeby zachować odpowiedni rozstaw, potem wkleiłem prefabrykowane podłużnice i teraz dopiero muszę resztę, ale na jednej desce się chyba nie da. Pozdrawiam i dziekuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL