Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 28 mar 2024, 11:41

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ORION STD
PostNapisane: 12 wrz 2017, 09:42 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Od jakiegoś czasu nic się nie dzieje w temacie budowy naszych łódek (a nic lepiej nie rozrusza towarzystwa jak dyskusja na temat interesujący i do tego nie polityczny :chinczyk: ), więc trzeba to zmienić

W związku z tym, że właśnie zacząłem budowę nowego STD więc przy okazji jako,że mam chęć więc wykonam kilka zdjęć...

Kadłub: Pięknie "wyklepany" w węglu leciutki ORION. Łódka sprawdzona w bojach i moim zdaniem najlepsza do STD.
Silnik: NOVAROSSI BONITO. Moim zdaniem za mocny i za szybki do STD. Ale, że łódka powstaje na zamówienie więc będzie tak jak chce inwestor
Detale: W całości zaprojektowane i prawie w całości wykonane tymi moimi rękami :jajcarz:

Wiem,że paru kolegów będzie chciało zbudować swoje ORIONY, więc może ten opis pomoże w budowie innych łódek. ( Sam także mam zamiar zbudować jedną łodkę dla siebie z uwagi na to, że zostałem wyzwany na pomost przez kolegów z Czech. Szykuje elitarna edycja międzynarodowego pucharu STD. Ale o tym będzie w innym wątku)

Założenie jest takie ,że ta łódka ma powstać szybko ponieważ w kolejce czekają następne.
____________________________

Zaczynamy jak zwykle od łoża silnika.
Ja sobie zaprojektowałem uniwersalne łoża do każdego rodzaju silników. Różnią się między sobą wymiarami.
Wykonane z blachy nierdzewnej grubości 1,5mm wycięte laserem
Łoża mocne, proste i sprawdzone w kilku modelach.
Jak to wygląda widać na zdjęciach.

Wprzypadku silników NOWAROSSI z uwagi na ich wymiary łoże musi być odpowiednio wygięte, co jest pewnym utrudnieniem, ale niezbyt dużym.
Silnik ustawiony jest na gumowych poduszkach.
Przy montażu otwory w łożu gwintujemy gwintem M3. Przy ostatecznym montażu silnika zabezpieczamy nakrętkami M3 od spodu.
Silnik łatwiej jest później wyjmować z modelu z całym łożem, więc te nakrętki nie przeszkadzają
Stan budowy po pierwszym dniu poniżej
A.C.


Załączniki:
orion 1.jpg
orion 1.jpg [ 82.39 KiB | Przeglądane 9299 razy ]
orion2.jpg
orion2.jpg [ 88.97 KiB | Przeglądane 9300 razy ]
orion łoże1.jpg
orion łoże1.jpg [ 94.12 KiB | Przeglądane 9300 razy ]
orion łoże2.jpg
orion łoże2.jpg [ 98.33 KiB | Przeglądane 9300 razy ]
orion łoże3.jpg
orion łoże3.jpg [ 131.44 KiB | Przeglądane 9300 razy ]
orion łoże4.jpg
orion łoże4.jpg [ 111.97 KiB | Przeglądane 9300 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ORION STD
PostNapisane: 12 wrz 2017, 13:04 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 01 sie 2011, 17:50
Posty: 19
Lokalizacja: Gdansk
Sledze budowe, a przy okazji zapytam - jakich predkosci maksymalnych mozna sie spodziewac po STD?

T.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ORION STD
PostNapisane: 13 wrz 2017, 11:19 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Motor ustawiony w odpowiednim miejscu.
Wał wstępnie zamocowany.
Dławica steru również.
Nie będę opisywał sposobu wykonywania tych detali ponieważ były już wlelokrotnie opisywane w innych relacjach.
Najważniejsze żeby dławica była wykonana z kawałka PROSTEJ rurki. Wał napędowy także, a obsada steru szczelna. I będzie dobrze

Było już o tym, ale nie zaszkodzi przypomnieć: Wał i silnik bezwzględnie należy wkleić w jednej osi.
Do tego służy łącznik o długości sprzęgła i zastępujący to sprzęgło podczas montażu.
Taki łącznik znacznie ułatwia centryczne ustawienie układu napędowego.

Wykonałem sprzęgło do tego modelu. widać je na fotografii. Moim zdaniem takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w STD. Zostało sprawdzone w wielu łódkach.
Jak dotąd ani jedno takie sprzęgło nie uległo uszkodzeniu. Wszystkie pracują idealnie. A niektóre bardzo intensywnie

Jako,że jest to już któryś z kolei model wykonywany, więc z ustawianiem tego wszystkiego nie ma najmniejszego problemu.
W tej łódce silnik i wał zostanie nieco przesunięty do tyłu.
Pozwoli to na łatwiejsze "wychodzenie" łódki z wody. Poprzednie kadłuby trzeba było lekko pod szlifować z tyłu. Tu może się to okazać niepotrzebne
Stan budowy na zdjęciach.
------------
Prędkość porządnych STD dochodzi do 50km/h a nawet tą prędkość przekracza. I wcale nie potrzeba do tego super mocnych silników.
Dobrze przygotowany i porządnie dotarty MVVS czy poczciwa WEBRA w zupełności wystarczy.
Pisałem wielokrotnie, że stosowanie super szybkich motorków w STD to nie jest najlepszy pomysł. Ale końcu kto bogatemu zabroni :rogal: ?
A.C.


Załączniki:
orion montaż 1.jpg
orion montaż 1.jpg [ 140.9 KiB | Przeglądane 9257 razy ]
orion montaż 2jpg.jpg
orion montaż 2jpg.jpg [ 130.12 KiB | Przeglądane 9257 razy ]
orion montaż 3.jpg
orion montaż 3.jpg [ 78.1 KiB | Przeglądane 9257 razy ]
orion montaż 4.jpg
orion montaż 4.jpg [ 131.05 KiB | Przeglądane 9257 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ORION STD
PostNapisane: 14 wrz 2017, 17:39 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Dziś mało zostało zrobione, bo ważniejsze było zrobienie porządku na stole warsztatowym :D
Wstępnie została przygotowana podstawka pod serwo gazu i paliwa.
Wszystko jeszcze będzie dopracowane.
Przygotowałem szablon wręgi tylnej. Przednią wręgę już mam.
Wręgi będą wykonane ze sklejki 1,5mm zaimpregnowanej rzadką żywicą.
Sklejka modelarska sprawdziła się w porzednich łodkach, więc i teraz się sprawdzi.
c.d.n...
A.C.


Załączniki:
orion montaż 5.jpg
orion montaż 5.jpg [ 136.59 KiB | Przeglądane 9228 razy ]
orion montaż 6.jpg
orion montaż 6.jpg [ 102.03 KiB | Przeglądane 9228 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ORION STD
PostNapisane: 20 wrz 2017, 09:43 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Z uwagi na to,że w tej łódce będzie zamontowany dość mocny motor, więc profilaktycznie zainstaluję mocniejsze serwo kierunku. O ile w poprzednich łódkach wystarczało serwo mini, lub nawet mocniejsze serwo micro, tak tu będzie zastosowane serwo standard. W tym przypadku sprawdzona SANWA SRM 102.

Dławica wału dostała króciec do smarowania. W poprzednich łódkach króciec smarowniczy służył także do mocowania obsady przedniego łożyska, ale takie rozwiązanie okazało się mało funkcjonalne i teraz obsada łożyska jest mocowana za pomocą "robaczka", króciec jest zamocowany poniżej na stałe. O tym,że wał musi być smarowany przekonywać nikogo nie trzeba.
Ja do tego stosuję olej przekładniowy z tych rzadszych...

Wstępnie zostało zainstalowane chłodzenie silnika. W sposób najprostszy z możliwych. Takie rozwiązanie zastosowałem już wcześniej i sprawdziło się na 100%.
Powoli przygotowuję się do wklejenia na stałe poszczególnych detali.
Jak ktoś ma ochotę coś napisać nawet krytycznie, to proszę się nie wstydzić, chętnie odpowiem :rogal:
c.d.n...
A.C.


Załączniki:
orion montaż 7.jpg
orion montaż 7.jpg [ 142.84 KiB | Przeglądane 9170 razy ]
orion montaż 8.jpg
orion montaż 8.jpg [ 102.82 KiB | Przeglądane 9170 razy ]
orion montaż9.jpg
orion montaż9.jpg [ 144.38 KiB | Przeglądane 9170 razy ]
orion montaż10.jpg
orion montaż10.jpg [ 126.33 KiB | Przeglądane 9170 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ORION STD
PostNapisane: 20 wrz 2017, 10:57 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 01 sie 2011, 17:50
Posty: 19
Lokalizacja: Gdansk
Jak jest zamontowana cienka rurka do lapania wody w tej grubszej rurce? Chodzi mi o technike wykonania takiego mocowania w domowych warunkach ;)

T.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ORION STD
PostNapisane: 25 wrz 2017, 20:05 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2006, 21:24
Posty: 233
Lokalizacja: olsztyn
myślę że się niepomyle iż lutowanie rozwiąże ten problem


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL