Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 27 kwi 2024, 23:03

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 lis 2007, 08:07 
Offline
Adept
Adept
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2007, 19:17
Posty: 32
Lokalizacja: Kraków
Witam.
Prace przy mojej Zarazie postępuje i tu mam pytanie jaka powinna być pojemność zbiornika paliwa do silnika CMB 7,5cm. Zrobiłem zbiornik z laminatu około 2,3litra. Będzie za duzy czy w sam raz. Ze względów konstrukcyjnych pasowałby mi ciut mniejszy taki 2 litrowy.Startujący takimi modelami zapewne wiedzą ile taki silnik pozera paliwka.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2007, 10:07 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 06 mar 2006, 21:29
Posty: 57
Czy dobrze zrozumialem że zrobileś zbiornik z laminatu? Chyba wypadlem z wiedzy o laminatach i żywicach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2007, 17:07 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 wrz 2007, 21:41
Posty: 113
Lokalizacja: P O L S K A
Bodzioch napisał(a):
Zrobiłem zbiornik z laminatu około 2,3litra.


Gotowe zbiorniki mają 2,6L.
http://www.prestwich.ndirect.co.uk/fueltanks.htm
P.S.
FOTKI!!!! FOTKI!!! :D :D
Ja także przymierzam się do budowy takiego zbiornika.
Jakiej żywicy użyłeś?

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08 lis 2007, 18:57 
Offline
Adept
Adept
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2007, 19:17
Posty: 32
Lokalizacja: Kraków
Witam.
Zapewne wszystkich zaskoczę bo do tej pory laminat (zboczenie zawodowe) używałem tylko do robienia obwodów drukowanych a tu powstał zbiornik paliwa. Laminat 0,8mm jednostronne pokryty miedzią. Obecnie zbiornik jest zalaminowany tkaniną szklaną 100g. Posiada też uchwyty do zamocowania. Zbiornik na obecną chwile posiada Maruś i montuje do ZARAZY bo chcemy jeszcze w tym roku sprawdzić co z tego wyniknie. Zbiornik będzie testowany i będzie miał kilka poprawek. Posiada 3 komory paliwowe. Na zdjęciach też niema jeszcze zamontowanej końcówki do podawania ciśnienia. Może ktoś już coś takiego robił ? Proszę o uwagi.
pozdrawiam


Załączniki:
zbiornik3.jpg
zbiornik3.jpg [ 48.9 KiB | Przeglądane 4288 razy ]
zbiornik2.jpg
zbiornik2.jpg [ 44.15 KiB | Przeglądane 4288 razy ]
Komentarz: Zbiorni paliwa -wersja do testowania
zbiornik1.jpg
zbiornik1.jpg [ 45.22 KiB | Przeglądane 4289 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08 lis 2007, 20:01 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 09 lut 2006, 15:23
Posty: 189
Lokalizacja: Sompolno
Witaj Bodzioch,

widziałeś mój test?

http://www.fsrvho.fora.pl/budujemy-fsr- ... 87-30.html

Pozdrawiam S.Cz.

_________________
Czy potrafisz patrzeć nie po to by widzieć, ale po to by dostrzec?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09 lis 2007, 01:50 
Offline
Kozak
Kozak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lut 2007, 01:29
Posty: 490
Lokalizacja: Kraków
Też miałem zamiar robi zbiornik z żywicy i sprawdziłem z czego można je robić otóż nigdy z żywic z gatunku E63 tzn. z rozpuszczalnikami (tu styren) gdyż po odparowaniu rozpuszczalnika zostają pory w które wnika paliwo (test Pana S.Cz.). Można by z E62 bo jest bez styrenu a na pewno z żywicy np. E611 jest to żywica całkowicie bez rozpuszczalników a małą lepkość (gęstość) uzyskuje się przez dodanie bardzo rzadkich (bardzo płynnych) epidiamów. Brak rozpuszczalników a w to miejsce płynne epidiamy powoduje że odlew nie posiada porów (po rozpuszczalnikach) a cała objętość żywicy reaguje z utwardzaczem.
Jest to wywód całkowicie teoretyczny stworzony na podstawie wiadomości uzyskanych od technologów z zakładu produkującego żywice.
Na pewno nasuwa się z tego nauka. Nie wiadomo jak te żywice sprawdzą się na zbiorniki ale dla celów modelarskich powinniśmy szybko zapomnieć o żywicach z gatunku E 62, E61,63 (o tych szczególnie bo mają styren)i starszych . Nowsze z oznaczeniami np. E 611 łączą się z wszystkimi dotychczasowymi laminatami na epidiamach a dodatkowo praktycznie nie maja żadnego skurczu i są tańsze od starych. W „dobrych” sklepach z żywicami te z oznaczeniem dwu cyfrowym są, ale na zamówienie.
Ja wszystko w Zarazie 2 i Andrzej B. w swojej łódce wykonujemy na żywicy E 611 i utwardzaczu ET (20%) (może nie odpadnie).:D

Jeszcze raz podkreślam że cała moja wiedza dotycząca zastosowania żywic do wykonania zbiorników jest teoretyczna, uzyskałem ja z rozmów z (jak mogę zakładać) fachowcami od żywic i nie jest poparta moimi doświadczeniami lecz wynikami testów tzw. książkowych czy producenta.

Co zaś się tyczy ww. zbiornika to (rozpatrując aspekt od strony chemicznej) wykonany jest on z miedzi i cyny a te raczej w dużym stopniu nie reaguję z naszym paliwem. Reszta to jest obudowa.
Zbiornik ten wcisnę do Zarazy 1 i zobaczymy co będzie bo dotychczasowe 3 zbiorniki to nieporozumienie i zawsze miałem z nimi problemy.


Pozdrawiam z Krakowa
Marek Zelech


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Zbiornik paliwa
PostNapisane: 17 lis 2007, 19:05 
Offline
Adept
Adept
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2007, 19:17
Posty: 32
Lokalizacja: Kraków
Witam.
Testowałem laminat z którego jest zrobiony zbiornik i paliwko z nitrem nie rusza miedzi, cyny ani samego laminatu.Kolor paliwa nie uległ zmianie. Wygląda że Zarazy w Krakowie będą miały zbiorniki z laminatu. Chyba jeszcze w tym roku z Marusiem przetestujemy wszystko na wodzie tylko jak się trochę ociepli.
Pozdrowienia z Krakowa
Andrzej B
http://modelhobby.republika.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL