Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 27 kwi 2024, 22:24

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: uszczelnianie
PostNapisane: 11 lut 2008, 09:50 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 11 maja 2007, 18:51
Posty: 225
Adam pisze o ZARAZIE:
"...za dużo kombinujesz z tymi przegrodami. Często bywa tak że jedną jest trudno uszczelić a ty bedziesz miał ich więcej."

Wlasnie taki problem mialem kiedys... to go rozwiazalem radykalnie - zadnych przegrod!

Obrazek Obrazek

wszystko uszczelnilem odzielnie - odbiornik, serwa, wylacznik i zlacza.Dwa lata juz nie mam zadnych problemow.
Ciekawie, co na to asiory?
:D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lut 2008, 20:47 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 25 mar 2007, 15:43
Posty: 323
Lokalizacja: Wałbrzych/Jawor
witam!!
jesli moge sie wtracic to takie rozwiazanie nie dokonca jest ok.
Te woreczki lub condomy maja to do siebie ze np.w upalny dzien jak slonko nagrzeje nam model a potem nagle woda zimna pod wplywem rozbryzgow zestudzi luk aparaturki to potrafia zaparowac od wewnatrz, a jak wszyscy wiemy wilgoc i elektronika nie zabardzo ida w parze.wiem to z wlasnych doswiadczen jak odbiornik mi przestal chodzic wlasnie od takiej skroplonej pary i model wyprawial cuda
Pozdr Grzesiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lut 2008, 21:00 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 18 lut 2006, 19:48
Posty: 81
Hi Henvis
nie za bardzo moge sobie wyobrzic jak mozna dobrze uszczelnic np wylacznik. Poza tym przy tak wielu uszczelnieniach prawdopodobinstwo nieszczelnosci jest dosc duze. najlepiej jest jeden szczelny przedzial z aparatura i do tego dobrze uszczelniona pokrywa.

Pozdrowienia dla budujacych 35-tki. Jeszcze sie w tym temacie odezwe i zamieszcze zdjecia- Gdyby tylko amin mi w tym mogl pomoc

Bolek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lut 2008, 09:19 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 11 maja 2007, 18:51
Posty: 225
kazdy na poczatku ma te problemy z przegroda.To nie jest takie proste zrobic tam sucho!Padlo mi nie jedno serwo i odbiornik, najgorsze ze w czasie zawodow!:cry:
Zaczalem od tego ze uszczelnialem serwa, gorzej z odbiornikiem, bo byly kwarce... teraz uzywam Spektrum, ten klopot mam z glowy.Moge uszczelnic odbiornik na zawsze!Wlozylem wlacznik do baloniku i... pomyslalem - po co mi ta pokrywa?Do zbierania kondensatu?
Zaloze moze te pokrywe tylko dlatego, ze leci mi do przegrody olej z rury... ale juz nigdy nie zaniecham serwa u gaznika!To takie wygodne! I dziala niezawodnie!:D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lut 2008, 09:36 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Nie da się uszczelnić odbiornika ani na zawsze ani tym balonikiem. woda itak znajdzie sobie drogę po przewodach tego niczym nie da się uszczelnić w idealny sposób. O wiele lepszym rozwiązaniem jest uszczelnienie przedziału radia. To jest możliwe i dość łatwe do wykonania. Niedlugo bedę na tym etapie przy budowie mojej łodki. Zapraszam do czytania :lol: . Patencik z serwem może być niegłupi, ale potrzebna jest do tego serwo uszczelnione fabrycznie i są one dość drogie i małopopularne (istnieje problem z zakupem)
Nie jestem zwolennikiem puszczania długich kabelków w kadłubie, wg mnie lepsze są poychacze wyprowadzone z przedziału radia. Właśnie to robię w mojej nowej łodce.
A.C.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lut 2008, 10:05 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 11 maja 2007, 18:51
Posty: 225
dziekuje... chyba musze zalozyc firme od uszczelniania serw :D bo te drogie fabryczne akurat mi i padlo!Jak uszczelnilem sam, to juz 2 lata zyja...
Jak sie zajme tym, to postaram sie zlozyc relacje tez :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2008, 22:03 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2006, 02:37
Posty: 327
Lokalizacja: Warszawa
Ja natomiast odbiornik wkładam na półeczkę zawieszona miedzy dnem a górą,co do różnicy temp. o których wspomniał Grzegorz, ja też nie uniknąłem pary, gdy postał model na słońcu z zamkniętą komorą.
Ale.. jeśli mam możliwość, wciskam podpaskę na dno pod serwa i mam spokojną głowę.

_________________
Nie popełnia błędów ten, co nic nie robi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2008, 23:31 
Offline
Kozak
Kozak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lut 2007, 01:29
Posty: 490
Lokalizacja: Kraków
Panowie a czy nie prościej jest tak
Z dwóch stron elektroniki wydrążyć studzienki odpływowe i na dnie umieścić pompy zęzowe o właściwej wydajności a całość zasilić z ??????
Ale widok wypompowywanej wody będzie śliczny.

Uszczelnić i koniec

Ps Jeżeli jest jakaś woda w przedziale to jak pisze ELWIS półeczka nic nie pomoże bo tam jest „młyn wodny” i albo podpaska (żeby nie było luźnej wody)
albo zrobić samolot (on nie dotyka wody)

A najprościej uszczelnić ale na etapie tworzenia a po dzwonach się martwić.
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 mar 2008, 21:27 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 11 maja 2007, 18:51
Posty: 225
jeden ze sposobow:

http://www.youtube.com/watch?v=UZt7BuiNtc0

ale moj lepszy!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 mar 2008, 13:20 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 11 maja 2007, 18:51
Posty: 225
naprawde mowiac, nie wymyslilem w tym temacie nic rewelacyjnego. Pierwsze doswiadczenia uzylem ponad 30 lat temu, kiedy to wyscigi modeli kolowych niekiedy byly "mokre". Nikt nie uzywal (jak w off-road) przedzialu hermetycznego, dlatego kazdy przed takim wyscigiem uszczelnial serwa i odbiorniki jak mogl. Wygrywal ten, komu to sie udalo najlepiej... :D

W inecie znalazlem schemat, co w serwo trzeba uszczelnic:

Obrazek

nic dodac! Tylko kilka spostrzezen:

1. Bardzo wazny jest wybor hermetyku lub kleju. Musi spelniac kilka warunkow
- byc przyczepnym do materialu obudowy, gumy, przewodow i srob
- nie musi sie kurczyc przy schnieciu
- po wyschnieciu musi pozostac elastyczny
ja uzywam kleju SuperX No8008 japonskiej firmy Cemedine:

Obrazek

dobre sa takze hermetyki silikonowe, co uzywaja do naprawy glowic samochodowych.

2. Bardzo wazny jest takze wybor gumowych O-ringow, ja ich uzywam 2, bo w zebatkach metalowych otwor z gwintem jest wywiercony na wylot, i woda sie przedostaje do wnetrz takze i przez srubke!

Obrazek

2. I najwazniejsze!!! Kontrola hermetycznosci! Nie radze zakladac serwa do modelu, bez dokladnego sprawdzianu.
Jeszcze przed rozpoczeciem zabiegu, w dnie serwa musimy wywiercic otwor 3mm i od srodka wkleic nakretke M3. Po zakonczeniu zabiegu do tego otworu wkrecic rurke i nalozyc wezyk silikonowy:

Obrazek

wystarczy zanuzyc serwo do wody i mocno dmuchnac do wezyka... :shock:
i juz jasne, czy musimy zabieg powtorzyc! :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 mar 2008, 16:49 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Henryk Nie obraż się, ale po co to wszystko? :shock:
A.C.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 mar 2008, 17:35 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 11 maja 2007, 18:51
Posty: 225
AndrzejC napisał(a):
Henryk Nie obraż się, ale po co to wszystko? :shock:
A.C.


Zgadnij! Z trzech razy... :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 mar 2008, 17:55 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Próbowałem z czterech i dalej nie wiem :placzek:
Przecież łatwiej jest uszczelnić przedzial radia niż kombinować z serwami.
Nie sądzę, żeby wlewanie różnych mixtur do srodka serwa wplywało dobrze na jego działanie :shock: . Gdyby fabryka uznała to za konieczne to by to zrobila(':roll:')
Rolling Eyes Uważam ,że jeżeli coś działa dobrze , to nie należy tego porawiać bo można tylko popsuć :roll: . Myślę, że te wszystkie uszczelnienia są nic nie warte, bo woda i tak znajdzie sobie dostęp do serwa. I lepiej jest kiedy serwo zostanie zalane wodą raz a dobrze bo wtedy można je wysuszyć i dalej będzie działać, niż kiedy będzie pod działaniem mikroskopijnych cząstek wody ( a będzie niezależnie od tego co z nim zrobisz),a która to woda zrobi w nim takie spustoszenia ,że nie będzie już czego suszyć :wytrzeszcz:.
Zabezpiecz przedział radia przed wodą i będziesz miał spokój. To łatwe. Niedługo będę to robił w swojej łodce. To sobie popatrz.
A.C.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 mar 2008, 18:22 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 11 maja 2007, 18:51
Posty: 225
no to robmy kazdy swoje - Ty uszczelniaj przedzialy, a ja serwa! :D
Bo tez nigdy Cie nie zrozumiem - dlaczego serwo musi byc ulokowane jak najdalej od gaznika?:shock:
I na jakie licho mam tyle sie trudzic z tymi kablami??? :shock: :shock: :shock:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL