Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 28 mar 2024, 23:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 gru 2012, 17:06 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
POL-76 napisał(a):

Moje pytanie o to czy wagowo czy objętościowo to był oczywiście humor sytuacyjny :D

A ja myślę,ze to nie był humor sytuacyjny :wink: Ale pytanie wcale nie było od rzeczy. Zważyłem taką samą ilość spirytusu i rycyny. I wychodzi, co w zasadzie oczywiste jest, że to nie jest to samo... I dobrze ,że Pan Schier zalecał mieszać paliwo objętościowo, bo zawsze więcej oleju w tym paliwie będzie. A naszym motorkom tylko na zdrowie to wyjdzie. :D niewiele się te wartości różnią ,ale zawsze :)
A.C.


Załączniki:
palwo1.jpg
palwo1.jpg [ 62.62 KiB | Przeglądane 8037 razy ]
paliwo2.jpg
paliwo2.jpg [ 58.38 KiB | Przeglądane 8037 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2012, 21:37 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
Moje pytania nigdy nie są zadawane bez powodu. Twoja Andrzeju wypowiedź dowodzi braku "ducha prawa" w przepisach Pana Jana dostępnych w "Modelarzu" z 2009 roku. Pan Jan niech tymczasem ochłonie. Służę radą w razie czego. Mam kilka fajnych pomysłów na ujednolicenie tej klasy ale bez grzebania w paliwie bo akurat wedle mnie nie tędy droga.
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2012, 23:24 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Gwoli ścisłości - w Modelarzu 2/2009 zostały opublikowane "Przepisy budowy i regatowe dla modeli klasy FSR-V 3,5 standard", a nie ,jak to sugeruje POL-76 - "przepisy pana Jana". Jest subtelna różnica.
Fajne pomysły najlepiej sprawdzają się w "praniu".

J.S.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2012, 23:36 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Kolego, już wcześniej Ci napisałem Pana Jana ZOSTAW w spokoju. Ja na Twoim miejscu najpierw dałbym się poznać jako zawodnik FSR, albo w ogóle dałbym się poznać, a później robiłbym rewolucję. I może zacznijmy od tego, że Kolega popływa, postartuje, pokaże co umie... i wtedy będziemy rozmawiać o radach i pomysłach Kolegi . I tym akcentem chyba zakończymy, bo wydaje mi się ,że wszystko już w tym temacie zostało napisane. A jak Kolega Roman chce jeszcze o coś zapytać, obojętnie z powodem czy bez, poza paliwem, to oczywiście odpowiedzi na nurtujące Kolegę wątpliwości, w kwestii łódek FSR zostaną tu na tym forum udzielone...
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2013, 13:15 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 23 wrz 2009, 08:55
Posty: 139
AndrzejC napisał(a):
Przepisy STD zmieniły się też w innych punktach, bo akurat komuś, kto ma na nie wpływ na tym zależało... A.C.


Andrzej czy możesz wyjaśnić co miałeś na myśli?
Wpływ na zmiany w STD a raczej na dopracowanie przepisów miały dwie osoby - Marek (Komandor) i ja. Reszta Zarządu praktycznie tylko to zatwierdziła. Napisz na czym to tak miało nam zależeć. A może mieliśmy w tym jakiś interes?
Kolejny raz piszesz bzdury, pisz tak więcej to już wcale kolegów w fsr-ach mieć nie będziesz.
Tomasz Ostrowski
ps.
W tym Nowym Roku pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Tobie i sobie abyś pomyślał wcześniej zanim kogoś obrazisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2013, 16:47 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 lut 2011, 23:51
Posty: 27
Witam Wszystkich w Nowym Roku

Drogi Andrzeju z posiadanych prze zemnie informacji wynika że obecny Zarząd nie wprowadził żadnych zmian bądź doprecyzowań w przepisach dotyczących budowy STD /obroniły się same w praktyce/.Jedyna zmiana dotyczy Regulaminu Rozgrywek gdzie po rozmowach z zawodnikami usunięto z parag3 punkt4 i tym samym powrócono do jego pierwotnej wersji co powinno Cię cieszyć.Zmiana była publikowana na Oficjalnej stronie która rzeczywiście mam nadzieje chwilowo nie działa.
Pozdrawiam Zbigniew S.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2013, 18:38 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Witam w Nowym Roku !!

Na samym początku Nowego Roku mam maleńką prośbę do moich Władz modelarskich, a mianowicie, pragnąłbym bardziej wyrazistej współpracy z "dołami", czyli ludem !! Dotyczy to przede wszystkim klasy "standard", a dokładnie, zmiany bardzo ważnego przepisu, mówiącego o składzie % paliwa. Kilka lat temu, w dużej mierze z inicjatywy środowiska wrocławskiego, powstała i do dzisiaj się sprawdza klasa FSR-standard. Po wielu dyskusjach podjęliśmy się z Panem Marianem Wyrzykowskim opracowania przepisów regatowych i budowy tych modeli. Wyniki naszej współpracy opublikowane zostały w Modelarzu 2/2009 i obowiązywały przez kilka lat. I teraz ta prośba: prosiłbym, aby przy istotnych zmianach przepisów, autorzy tychże, otrzymywali wcześniej jakikolwiek sygnał o nich. Byłoby to po prostu na miejscu. Nie wynikły by też takie sytuacje, że w dobrej wierze, udzielam niedokładnej informacji doświadczonym, ale co gorzej i początkującym modelarzom zainteresowanym budową standardów.
Informacja o zmianach powinna być podana w wielu dostępnych dla modelarzy miejscach, aby bez specjalnego szukania, każdy zainteresowany wiedział "na czym stoi"

Wszystkim Kolegom, Pasjonatom modelarstwa, życzę Dobrego Roku - Janek Sewerniak

P.S.
Wielokrotnie zaglądałem na stronę Sekcji, ale do głowy mi nie wpadło, że w "klasach polskich" nastąpiły jakiekolwiek zmiany. W ciągu startów w ostatnich czterech sezonach, dwa razy miałem komisyjnie sprawdzany skład paliwa, które było zgodne z przepisami. Wiec może dlatego.
J.S.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2013, 20:07 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
Kowal ukradł a młynarza powiesili :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2013, 23:03 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Tomek, tak po głębszym zastanowieniu, to w zasadzie , Ci muszę przyznać rację... Już miałem napisanego posta,że w pięty by Ci poszło :jajcarz: , Ale jak się tak zastanowić, to rację masz. Źle napisałem. Akurat podczas pisania nic złego nie miałem na myśli a już na pewno nie do nikogo personalnie. Sorry, że wziąłeś to do siebie...
Jeżeli Cię to dotknęło, to przepraszam :D Chodziło mi o to ,że zarząd zmieniał przepisy na czyjś wniosek. Nie wnikam czyj, bo szczerze mówiąc nie interesuje mnie to zbytnio. Ważne ,że to idzie w dobrym kierunku, i ważne, że klasa STD JEST, funkcjonuje i granice Polski przekroczyła... I się rozwija powoli ,ale zawsze :D
Zarząd ma prawo wprowadzać zmiany, ALE NIECH O TYM INFORMUJE. A pisałem już wcześniej, tej informacji brak. Pootwieraliście już wcześniej, .,jakieś fora, które miały być tubą informacyjną, tylko jak zwykle wielka lipa z tego wyszła... Wielu modelarzy w ogóle nie wie, że coś takiego istnieje. Może TU jest , jak to Komandor nazywa, "prywatne forum" Ale na to forum zaglądają wszyscy, którzy interesują się łódkami FSR, Nawet Ci, co twierdzą ,ze nie zaglądają :wink: . Został tu stworzony dział, dla informowania członków sekcji, co zarząd postanowił? Nie do dyskutowania. DO INFORMOWANIA.... Nie wiem dlaczego ta droga nie jest wykorzystywana. Na oficjalnej stronie jak widać nie wszystko można wyczytać... Przykład mamy powyżej. Nawet ja obeznany w zawiłościach i niuansach miałem trudności, żeby znaleźć aktualne przepisy STD.. Jakoś tak po cichutku ni stąd , ni zowąd się na głównej stronie, znalazły.Wczoraj? Bo wcześniej ich nie było... Moim zdaniem to nie jest dobry kierunek.... I ja bym to zmienił, zwłaszcza ,że trochę czasu od pamiętnych, "namiętnych" dyskusji minęło i czas zakopać topory :D
Tomuś, na przyszłość wyluzuj (jak możesz,oczywiście :wink: ) I zapytaj grzecznie co autor miał na myśli :D A później wal z grubej rury.
O moich kolegów się nie martw, Sobie poradzę :jajcarz:
"W tym Nowym Roku pozdrawiam Cię serdecznie i życzę Tobie i sobie abyś pomyślał wcześniej zanim kogoś obrazisz."
Mądre słowa
Andrzej

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 14:10 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 23 wrz 2009, 08:55
Posty: 139
No to dobrze, że się wyjaśniło a moje życzenia noworoczne zaczynają się spełniać :lol: .
Co do zmian - była to tylko kosmetyka bądź opisanie tego co było „czynione” a w przepisach nie opisane.
Co do składu paliwa - taki jak obecnie zapis wydawał się bardziej rozsądny niż pisanie o konkretnych procentach których i tak sprawdzić nie można na pomoście.
Zmienione przepisy były opublikowane rok wcześniej niż weszły w życie, Marek wielokrotnie prosił o komentarze i uwagi. Skoro nikt nie miał żadnych wniosków to zmienione przepisy zostały na CKMie zatwierdzone.
Pozdrawiam
Tomasz Ostrowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 17:54 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Dobrze, że sprawa paliwa jest wyjaśniona do końca. Rzeczywiście, na pomoście składu procentowego nikt nie określi. A z drugiej strony wiadomo, że niewielu zawodników "odważy" się na mniej niż 15 %, lub więcej niż 20 % rycyny w paliwie.

Pozdrawiam serdecznie - Janek Sewerniak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 20:05 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
ja w tych przepisach na wszelki wypadek zmieniłbym nazwę "rycyna" na "olej rycynowy" bo jeszcze jakaś tragedia się wydarzy albo modelarstwem zainteresuje się ABW :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2013, 14:36 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Witam

rafciu- aktualnie obowiązującym paliwem po zmianach w regulaminie modeli klas FSR-standard, jest mieszanina alkoholu metylowego z olejem rycynowym. Tobie, jako modelarzowi początkującemu, proponowałbym używanie w czasie startów w FSR-standard paliwa firmowego, np. http://www.cyber-fly.pl/pl/p/PALIWO-DO- ... torSTR/430 .

Pozdrawiam, przepraszam za małe zamieszanie i życzę powodzenia - J.S.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2013, 11:29 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
A na początku nasz nowy Kolega zapytał o paliwo... Wystarczająco już Mu wodę z mózgu zrobiliśmy :placzek: . Chyba już wystarczy, przynajmniej do następnego razu :jajcarz:
Kolego Rafciu, Paliwo do naszych łódek można kupić, ale to wychodzi dość drogo. Można też wykonać je sobie we własnym zakresie i wtedy będzie zdecydowanie taniej.
Z zakupem oleju rycynowego w zasadzie większych problemów nie ma. Gorzej jest ze zdobyciem metanolu. Ale to też nie jest, aż tak duży problem. Można go nabyć w hurtowniach chemicznych. Są pewne procedury, których należy przestrzegać, ale kupić się da.
Jeżeli już mamy wszystkie składniki, to możemy je sobie wymieszać i wtedy nasz spirytus jako trucizna przestaje byc grożny :)
Mieszanie paliwa, choć to jest prosta czynność może stworzyć pewne problemy. Pozwoliłem sobie zamieścić tu rysunek z książki "Miniaturowe Silniki Spalinowe" Wiesława Schiera. Można też znaleźć w tym dziale "kalkulator" wykonywania paliw.
Rafciu, a może byś pokazał postępy w budowie Twojego AJAKSA?
A.C.


Załączniki:
rysunek 1.jpg
rysunek 1.jpg [ 92.12 KiB | Przeglądane 7755 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2013, 17:30 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
Tylko niech kolega Rafciu nie miesza według proporcji z rysunku ś.p. Pana Wiesława bo to do smażenia frytek jest receptura.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL