Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 29 mar 2024, 04:01

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 sty 2013, 23:50 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Z doświadczenia wiem ,ze budowniczy łódek STD mają problem ze sprzęgłem. W sklepach modelarskich praktycznie ich brak. Kiedy sprzęgła projektował i produkował BOHDAN LUDKOWSKI, problemu większego nie było, bo sprzęgła były. Teraz jest z tym problem. Sam zresztą też dobrego sprzęgiełka do naszego AJAKSA tak na dobrą sprawę nie miałem. Myślałem , myślałem i wymyśliłem :D Założenie było takie ,że sprzęgło ma być proste i tanie. I wyszło mi tak: Do wykonania sprzęgła niestety potrzebna jest tokarka, bo bez niej nic się zrobić nie da :placzek: . Sprzęgło zrobiłem z dwóch gotowych detali: śruby imbusowej M10 i klucza imbusowego nr 8
Srubę widoczną na zdjęciu należy obtoczyć do odpowiednich wymiarów, wywiercić odpowiedni otwór i nagwintować gwintem (w tym sprzęgle M6). Należy pamiętać, że bazą jest gniazdo w łbie śruby. I do tego gniazda należy pasować pozostałe wymiary.Chodzi o to,żeby sprzęgło na silniku nie miało "bicia". Cała reszta nawet dla początkującego tokarza nie przedstawi większych trudności. Druga część sprzęgła to po prostu odcięta końcówka klucza imbusowego.w tej końcówce należy wywiercić otwór odpowiedni dla naszego wału i z boku nagwintować otworek M4. I po robocie.
Reszta klucza przyda się do dokręcania części nakręcanej na wał silnika. Czyli nic się nie zmarnuje :D Wykonanie prototypu zajęło mi niewiele czasu i oto właśnie stałem posiadaczem porządnego, jak myślę sprzęgła do mojego AJAKSA.
A.C.


Załączniki:
sprzęgło1.jpg
sprzęgło1.jpg [ 37.32 KiB | Przeglądane 10601 razy ]
sprzęgło 2.jpg
sprzęgło 2.jpg [ 40.45 KiB | Przeglądane 10601 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2013, 14:36 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2006, 20:55
Posty: 252
Lokalizacja: Trzebnica
Pomysł Andrzej fajny - zastanawiam się tylko, czy gniazdo nie będzie troszeczkę za płytkie.

Ja użyłem gotowych sprzęgiełek do CNC dostępnych na Allegro:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Piotr Juniewicz
POL-566
http://www.rc-trzebnica.cba.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2013, 21:40 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
Takie sprzęgła już kiedyś widziałem w FSR. Czy na pewno wykonanie ich z tych śrub imbusowych zagwarantuje, że się nie poobracają po kilku startach, tak jak to bywa z imbusami?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2013, 21:53 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Pomysł nie do końca jest mój. Już jakieś 20 lat temu stosowaliśmy takie sprzęgła, które produkowane byly przez modelarzy z za naszej wschodniej granicy. Niektóre działały dobrze, a w niektórych kulka się wycierała. Ale to tyczyło się silników jakby nie było, wyczynowych. i porównując tamto stare sprzęgło z tym moim, niewiele się one różnią. A jak pamiętam nic nie było za płytkie. Działało dobrze. Myślę,że ani ASP , ani inne motorki używane w STD nie będą miały tyle mocy ,żeby tą kulkę uszkodzić. Problemem w wykonaniu może być to ,że materiały użyta do budowy tego sprzęgła są utwardzane. Ja użyłem do wykonania wiertel lepszej jakości, które w obecnych czasach są dość łatwe do nabycia. No i użyte śruby muszą być najlepszej jakości 12.9. Myślę ,że sprzęgło jednak się sprawdzi.
A.C.


Załączniki:
sprzęgło 3.jpg
sprzęgło 3.jpg [ 30.21 KiB | Przeglądane 10528 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2013, 22:32 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2006, 20:55
Posty: 252
Lokalizacja: Trzebnica
To pozostało Ci Andrzej zrobić partię sprzęgiełek i dać je do sprzedaży poprzez np.Modelle sklep albo własne kanały dystrybucji :D

_________________
Pozdrawiam
Piotr Juniewicz
POL-566
http://www.rc-trzebnica.cba.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2013, 12:35 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
Wydaje mi się, że te sprzęgła będzie trzeba odpowiednio traktować smarem, ale pomysł na pewno godny uwagi w STD. W końcu to klasa "budżetowa" choć z tego co słyszałem wyścig zbrojeń istnieje i motorki używane w niej raczej nie mają gorszych osiągów niż radzieckie wynalazki a`la Kalistratov z epoki minionej ;)
Kolego Madmax - najpierw te sprzęgiełka niech przejdą fazę testów a potem do kanałów dystrybucji. Gdyby się sprawdziły sam zamówię kilka sztuk bo nie mam tokarki :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2013, 14:59 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Kolego Romanie. Sprzęgła, jeżeli w ogóle będą produkowane, to na 100% przejdą fazę dokładnych testów. I to już niedługo.
Ale co do "wynalazków" KALISTRATOVA to nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. To nie jest miniona epoka To akurat są jedne z najlepszych silników, jakie stosowane są do naszych łódek. Sam się poważnie zastanawiam, czy do tych silników nie wrócić. W innym poście pokazałem zdjęcia prototypu, który będzie produkowany w kooperacji przez kol. Franka Wernera z Hanoweru.
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2013, 20:01 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 20 gru 2012, 20:56
Posty: 62
AndrzejC napisał(a):
Ale co do "wynalazków" KALISTRATOVA to nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. To nie jest miniona epoka To akurat są jedne z najlepszych silników, jakie stosowane są do naszych łódek.A.C.


Nie zaprzeczam, Kalistratov to zasłużony człowiek. W końcu pływałem na jego kadłubie jeden sezon...
Nie zrozumieliśmy się - chodziło mi o całokształt radzieckiej myśli technicznej z tamtych lat i motorki A`la Kalistratow czyli niekoniecznie Kalistratow ale немного похож... :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2013, 21:43 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Jak, Ty kolego Romanie niewiele wiesz o tamtych czasach :D ...Powiem krótko: Od Nich uczyliśmy się modelarstwa. I w tamtych czasach do pięt Im nie sięgaliśmy. I niech Ci to wystarczy.
A co do testów to sprzęgło już jest zamontowane w łódce i niedługo jak pogoda pozwoli pójdziemy je testować w praktyce.


Załączniki:
sprzęgło 4.jpg
sprzęgło 4.jpg [ 74.69 KiB | Przeglądane 10445 razy ]
sprzęgło 5.jpg
sprzęgło 5.jpg [ 72.4 KiB | Przeglądane 10445 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2013, 18:52 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
Jak powyższe fotki pokazują Polak potrafi, bardzo podobają mi się te sprzęgła :jajcarz: Na chwilę obecną posiadam dwa sprzęgła oryginalne dostarczone z silnikiem i drugie z Profil Service ale nic nie stoi na przeszkodzie abym może kiedyś nie przetestował takiego sprzęgła :jajcarz:
Pozdrawiam Piotrek :palacz:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2013, 20:03 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2007, 20:40
Posty: 654
Lokalizacja: Konin/Poznań
Witam,

Bardzo fajne sprzęgła. Używałem kiedyś takie sprzęgła wykonane u kolgó z Rosji. Bardzo łatwy montaż. 2 wady głośniejsza łódka i szybko się wyrabiają. Nigdy nie wiaddomo w jakim kiedy. RAz na Mistrzostwach Europy w Bełchatowie w finale mi się zepsuło. Andrzej zdobył wtedy Mistrza Europy w klasie V6,5. Pamiętne czasy :P .

Meniu

_________________
FSR V-3,5 V-15 PL-446
V3,5/ALPHA/IKARUS2/CMB-VALVOLA-GREEN-RED-BLUE/TUNING MENIU/JR 3810
V15/POTENZA/CMB-RS/NO TUNING/JR 3810

******MISTRZ POLSKI*******
Obrazek
1995/1996/1997/2000/2004/2005/2006/2007/2008/2009/2010/2011/2012


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2013, 20:15 
Offline
Wrocław Team
Wrocław Team

Dołączył(a): 07 gru 2007, 19:14
Posty: 175
Lokalizacja: Wrocław
Sprzęgło rzeczywiście wykonane jest "jak w książkach piszą". Wczoraj z Andrzejem zamontowałem sprzęgło w łódce i gdyby nie śnieg, który padał u nas od samego rana, pewnie przeszło by już pierwsze testy. Czekamy na nadarzającą się okazję. Sprzęgła wykonane są z dwóch rodzajów materiałów ( prefabrykatów, czyli kluczy i śrub ), próby pozwolą wybrać właściwy.

J.S.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2013, 22:16 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Na razie robię próby z kluczami. Na rynku jest ich wiele i trzeba wybrać najlepszy, tak do obróbki, jak i trwałości.
Kol. Pacyfic lub po prostu Piotrze,, jeżeli chcesz to takie sprzęgło u mnie masz i jak już zbudujesz łódkę to możesz go sobie przetestować. Problemu z zamianą nie ma żadnych. Być może trzeba będzie zrobić nowy wał, ale to nie przecież nie problem. I tak trzeba mieć kilka wałów zapasowych :D
Piotrze z Trzebnicy :) Jak tak patrzę na te Twoje łódki, to widzę jakie postępy zrobiłeś :bravo: Szkoda ,że tak rzadko się z nimi na zawodach pokazujesz :wink: . Może już czas na coś szybszego? Jakby co to pomogę :D
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2013, 15:18 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2006, 20:55
Posty: 252
Lokalizacja: Trzebnica
Andrzej.
W tym roku na pewno już nie dam rady myśleć o modelarstwie - w marcu ( jak pogoda dopisze i spóźnionego końca świata w moim życiu nie będzie :D ) startuję ze swoją budową domu. Ale pocieszam się, że za rok, góra dwa będę miał swój warsztacik, gdzie spokojnie będę mógł sobie posiedzieć przy modelach i bez stresu ( że mnie jakiś mieszkaniec z bloku opierniczy) odpalać silniki :wink: , a na przylegającej dosyć dużej łące będę miał mnóstwo miejsca do polatania :jajcarz: .

_________________
Pozdrawiam
Piotr Juniewicz
POL-566
http://www.rc-trzebnica.cba.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2013, 21:57 
Offline
Praktykant
Praktykant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2009, 13:07
Posty: 197
Lokalizacja: Rozterk, opolskie
madmax napisał(a):
Andrzej.
W tym roku na pewno już nie dam rady myśleć o modelarstwie - w marcu ( jak pogoda dopisze i spóźnionego końca świata w moim życiu nie będzie :D ) startuję ze swoją budową domu. Ale pocieszam się, że za rok, góra dwa będę miał swój warsztacik, gdzie spokojnie będę mógł sobie posiedzieć przy modelach i bez stresu ( że mnie jakiś mieszkaniec z bloku opierniczy) odpalać silniki :wink: , a na przylegającej dosyć dużej łące będę miał mnóstwo miejsca do polatania :jajcarz: .

No to trzymam kciuki przy budowie, ja przez moją budowę miałem przerwy 4 lata ale teraz mały kącik modelarski jest :oczko: Tak więc byle do parapetówy :oczko:
Pozdrawiam Piotrek :palacz:

_________________
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, bo się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić"

Pozdrawiam Piotrek
POL 505


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL