Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 28 kwi 2024, 00:35

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lut 2009, 19:06 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 12 lut 2009, 21:40
Posty: 58
Lokalizacja: Radzymin
Jak w temacie jaka jest róznica między rurą rezonansowa a tłumikiem np samolotowym lub samochodowym? pytam dlatego bo kolega bedzie mi robił taką rezonansową rure z kwasówki na wzór starej którą posiadam ale musi ją rozciąć zeby zobaczyć jak ona wygląda w środku, bo widać tam jakieś zwężenie a co za nim to juz nie wiadomo, macie jakieś rysunki techniczne takiej rury?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2009, 19:38 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 30 cze 2007, 23:27
Posty: 384
Lokalizacja: Tychy
Marcin jak nie Macie pojęcia o rurach to nawet jej nie rozcinajcie bo tylko ją popsujecie. Rura rezonansowa składa się z dwóch stożków oraz tłumika. Aby rozcięcie rury coś Wam dało trzeba odciąć sam tłumik aby odsłonić stożki. Nie wiem jaką masz rurę, ale zabawa w cięcie i kopiowanie dla jednej kopi nie mam sensu z powodu czasu i kosztów jakie trzeba ponieść o doświadczeniu nie wspomnę. Popytaj lepiej czy ktoś nie ma do sprzedania jakiejś używki.

Pozdrawiam
Adrian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2009, 19:53 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 12 lut 2009, 21:40
Posty: 58
Lokalizacja: Radzymin
kosztów zbyt wysokich nie poniosę bo brat spawa nierdzewki i za buteleczkę trunku mi to zrobi ale co prawda pojeca o tym nie mamy chcieliśmy właśnie ją otworzyć żeby zobaczyć jak to pospawać a głównie chodzi mi o wyglad bo moja jest tragicznie zrobiona chyba też sam ktoś ją robił i nie podoba mi się jak to jest pospawane a lubię przy swoich zabawkach mieć wszystko idealnie. Jaką rolę spełnia taka rura? czy nie lepiej jak by był pusty przelot?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2009, 20:06 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 30 cze 2007, 23:27
Posty: 384
Lokalizacja: Tychy
Więc na początek musicie odciąć tłumik tak aby dostać się do stożków (są dwa) dokładnie pomierzyć kąty oraz długości pierwszego i drugiego stożka. Średnicę wlotu i wylotu rury (ze stożków) Pomierzyć dokładnie tłumik, jaką ma długość średnicę wylotu spalin, na jakiej zasadzie jest rozwiązany sposób tłumienia. Potem musisz wytoczyć sobie kopyta do stożków (dokładnie takie jakie wyjdą ci z pomiarów) żeby było na czym zwijać blachę.
A teraz najważniejsze, jeżeli wnioskujesz że posiadana przez Ciebie rura jest jakąś samoróbką to daj sobie spokój bo prawdopodobnie zrobiona przez Ciebie rura nigdy nie będzie dobrze chodzić, a granica błędu pomiarów wynosi praktycznie 0 :(

P.S Jeżeli nie Zastosujesz prawidłowo wykonanej rury rezonansowej Twój silnik nigdy nie osiągnie pełnej mocy, najprościej tłumacząc rezonans (bo takie zjawisko zachodzi w tych rurach) działa jak doładowanie. Zastosowanie zwykłego tłumika nie pozwoli Ci się cieszyć z pełnej prędkości twojej łódeczki.

Pozdrawiam
Adrian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2009, 20:41 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 23 wrz 2007, 10:34
Posty: 145
Lokalizacja: Wrocław
http://www.fsrv.wroclaw.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=522 tu masz przedstawione działanie rury rezonansowej i to na dodatek animacja jest :D (łatwiej zrozumieć), wprawdzie to silnik benzynowy ale teoria niewiele się różni od żarowego, powinno ci to bardzo wiele wyjaśnić


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2009, 21:51 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 12 lut 2009, 21:40
Posty: 58
Lokalizacja: Radzymin
Aha rysunek super pokazuje juz wiem o co w tym chodzi czyli aby to działało prawidłowo to też rura musi być odpowiednio dopasowana do silnika czy tak ? i ciekawe teraz czy ta moja którą posiadam jest odpowiednia do mojego silnika czy tylko była aby być


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL