Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 28 mar 2024, 19:11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 lut 2011, 22:40 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Od ilości i typów różnorodnego sprzętu elektronicznego stworzonego dla modelarzy można na tej imprezie dostać zawrotu głowy i oczopląsu. Jako ,że takie artykuły jak silniki elektryczne czy ładowaczki nie są moją mocna stroną więc skupię się na aparaturach. Na tych targach swoją wielką premierę miało najnowsze i chyba pierwsze w ogóle radio firmowane i produkowane przez czeską firmę "JETI". Aparatura zapowiadana była już dawno, lecz wszelkie jej parametry oraz wygląd trzymane były w tajemnicy. Radio nazywa się Computer Radio Control System duplex dc-16.
Wiedziałem jadąc na te targi o premierze radia i strasznie byłem ciekaw co to za cudo.
Pierwsze wrażenie jest niesamowite. Wykonanie zaskakuje swoją prostotą i bardzo nowoczesnym wyglądem. Posiada bardzo duży przejrzysty wyświetlacz i wszystkie drążki oraz potencjometry w zasadzie dokładnie na swoim miejscu.
Co do oprogramowania , nie będę się wypowiadał,ponieważ niewiele na razie o tym wiadomo, i wystawiający też jeszcze niewiele mogą powiedzieć. Na stoisku był jeden działający egzemplarz i wszyscy chcieli go mieć w rękach. Radio współpracuje z bardzo dobrze wykonanym odbiornikiem telemetrii ,który także miał tu swoją premierę. System 2,4 GHz specjalnie stworzony dla tej aparatury wg słów producentów jest absolutnie niezawodny. Radio oficjalnie w sprzedaży ma być w lipcu tego roku, ale producenci sami mówią ,że to jest raczej termin nierealny. W planach jet także wersja kompaktowa tej aparatury o nazwie ds-16. Tego radia jeszcze w ogóle nie pokazano.
Jeżeli chodzi o moje odczucia to jest ono bardzo "futurystyczne" lecz do naszych celów nie za bardzo się nadaje z powodu swoich dużych wymiarów i jak dla mnie za dużych i za delikatnych drążków sterującychto bardzo dobre Radio jest w kolorze czarno-tytanowym lub jak kto woli magnezowym. Ta wersja pulpitowa jest jak dla mnie o wiele za duża. ds-16 jak widać na obrazku jest o wile mniejsze, choć wg mnie równie nowatorska jak pulpit dc-16. Miłym akcentem jest to ,że producent przewidział menu także w języku polskim, co także jest olbrzymią nowością.
Różne są opinie tym radyjku ale jedno trzeba przyznać, drugiego choćby podobnego jeszcze nikt nie stworzył.
Co do ceny to jeszcze nie wiadomo jak będzie, ale z zapenień pracowników firmy JETI ma ona powalać swoją niskością
W następnej relacji będzie o aparaturach innych firm. A konkurencja nie śpi i także ma ofercie nowości
A.C.


Załączniki:
dc-16 1.jpg
dc-16 1.jpg [ 135.36 KiB | Przeglądane 7169 razy ]
dc-16 2.jpg
dc-16 2.jpg [ 245.8 KiB | Przeglądane 7169 razy ]
dc-16 3.jpg
dc-16 3.jpg [ 126.21 KiB | Przeglądane 7169 razy ]
dc-16.jpg
dc-16.jpg [ 346.76 KiB | Przeglądane 7169 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2011, 12:45 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Dziś będzie o nowych radiach SPEKTRUM.
Wg opinii fachowców firma Spektrum zaczyna nadawać ton i wytyczac nowe kierunki w dziedzinie aparatur RC.
I jest to chyba prawda, jeżeli popatrzeć na najnowsze wyroby tej firmy.
Najnowszy nadajnik DX10t niewiele ustępuje pod względem nowoczesności nadajnikowi JETI. A moim zdaniem go przewyższa.
Pomysł z wymiennymi modułami, niby nie jest nowy, ale w tym przypadku stał się nowością. Teraz , każdy może sobie dostosować aparaturę wg swoich potrzeb. Górna część radia jest ruchoma i można ją ustawiać wg uznania. wymienne moduły znajdują się w po bokach. W drążkach umieszczone są po dwa mikro wyłączniki które można skonfigurować w dowolny sposób, co moim zdaniem jest bardzo przydatne. Nowością jest także nadajnik DX8, Radio moim zdaniem idealne do naszych celów. Ma wszystkie funkcje potrzebne do kl. FSR i jest bardzo porządnie wykonane pod względem mechanicznym. Wszystkie radia topowych firm maja wbudowaną telemetrię w zestawie, I wszystkie mogą także przekazywać komunikaty dźwiękiem. po prostu mówią do nas tak samo jak np nawigacja GPS w samochodzie.
W Spektrum można dokupic sobie moduł łączący Ipoda z aparaturą, Ipod ( tylko Apple niestety, jak na razie) może być jednocześnie np pokładową tablicą zegarów, oraz zapamiętywać wszelkie parametry i wykonywane czynności podczas lotu. Dla mnie jest troszkę przerost formy, ponieważ w czasie kierowania modelem nikt nie ma czasu na obserwowanie ekranu, no i w słoneczny dzień niewiele widać na ekranie Ipoda. Ekran może obserwować mechanik, co może czasem być przydatne. Firma zapewnia ,ze wszelkie poprzednie "wpadki" z systemem 2,4GHz zostały już dawno zapomniane, i w tej chwili system stosowany w tych radiach jest jednym z najlepszych na świecie.
W Polsce nowy DX8 ma kosztować ok 1600 zl set ( nadajnik, odbiornik i serwo)
A.C.


Załączniki:
spektrum dx10.jpg
spektrum dx10.jpg [ 108.16 KiB | Przeglądane 7121 razy ]
spektrum dx8.jpg
spektrum dx8.jpg [ 154.22 KiB | Przeglądane 7121 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lut 2011, 18:36 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Dziś będzie o radiach JR . jako ,ze aparatur tej firmy używamy z synem od dłuższego czasu, więc są mi one najbliższe.
W tym roku JR także pokazał kilka pięknych radyjek. Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadło XG-8. Jeżeli będę w przyszłości zmieniał aparaturę, to będzie to właśnie taki nadajnik, lub rozwinięcie tego właśnie modelu.
Nie spotkałem na tych targach ani jednej aparatury o częstotliwości innej niż 2,4GHz. nikt już nie wystawiał, kwarców, aparatur z syntezą itp. TYLKO 2,4. Trzeba będzie iść z duchem czasu i przejść na ten system. Innego wyboru już nie będzie :placzek:


Załączniki:
radia JR.jpg
radia JR.jpg [ 161.92 KiB | Przeglądane 7075 razy ]
radia JR.2.jpg
radia JR.2.jpg [ 168.57 KiB | Przeglądane 7075 razy ]
radia JR.3.jpg
radia JR.3.jpg [ 153.79 KiB | Przeglądane 7075 razy ]
radia JR.4.jpg
radia JR.4.jpg [ 155.13 KiB | Przeglądane 7075 razy ]
radia JR 5.jpg
radia JR 5.jpg [ 149.18 KiB | Przeglądane 7075 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2011, 13:22 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Wiele nowości pokazał także Graupner. Moją uwagę zwrócil nowy MX16. Aparatura, która ma system głośno mówiący, i całkowicie zmieniony (moim zdaniem lepszy) system sterowania menu.
Tendencja jest podobna jak w motoryzacji. Aparatury, które kiedyś były modelami średnimi, obecnie mają o wiele większe możliwości za podobną cenę. Także jakość wykonania bardzo zmienia się na plus.
Nową aparaturę pokazała także firma WALKERA. Z wyglądu jest ono zbliżone do aparatur JR.
Kilka nowości było także na stoisku firmy ROBBE ( FUTABA), MULTIPLEX i HITEC .
Na wszystkich stoiskach było także dużo nowych odbiorników i serw.
Na tej imprezie można tez było zauważyć wiele firm na naszym rynku zupełnie nieznanych.
Przykładem, może być radyjko z wbudowanym ekranem monitora połączone z mini kamerą. aparaturą tą można było sterować nie widząc modelu, obserwując tylko obraz z kamery. Zasięg tego urządzenia wg oświadczenia wystawcy, to ok 300 m
A.C.


Załączniki:
nowe radia graupner.jpg
nowe radia graupner.jpg [ 185.6 KiB | Przeglądane 7031 razy ]
nowe radio Walkera.jpg
nowe radio Walkera.jpg [ 138.55 KiB | Przeglądane 7031 razy ]
radio z telewizorem.jpg
radio z telewizorem.jpg [ 142.91 KiB | Przeglądane 7031 razy ]
serwa Graupner.jpg
serwa Graupner.jpg [ 186.14 KiB | Przeglądane 7031 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2011, 00:11 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
O radiach jeszcze coś pewnie napiszę.
Na jednym ze stoisk zauważyłem małe niepozorne urządzonko, które moim zdaniem jest bardzo przydatne do naszych celów. Mały GPS, który rejestruje w pamięci wszelkie interesujące nas parametry. Urządzenie to można podłączyć do laptopa poprzez zwykły kabel usb. Od nowoczesności nie da się uciec i na treningi niestety , trzeba będzie zabierać komputer :rogal:
Informacja o tym urządzeniu na fotografiach.Jakby ktoś chciał sobie to urządzenie sprowadzić , to ja chętnie dołożę się do kosztów przesyłki.
A.C.


Załączniki:
gps.jpg
gps.jpg [ 125.1 KiB | Przeglądane 6983 razy ]
gps2.jpg
gps2.jpg [ 117.77 KiB | Przeglądane 6983 razy ]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 19:13 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2006, 02:37
Posty: 327
Lokalizacja: Warszawa
Baardzo fajne i niezwykle przydatne urządzonko, i choć mam innej marki niż ta na zdjęciu i nie musiałem sprowadzać - jest dostępne w Polsce, to pokazuje jak duża jest różnica w prędkości max. osiąganej przy stosowaniu świec o różnych ciepłotach i markach.
Kiedyś na tym forum był watek o takim "wynalazku".
Wystarczy poszukać.

_________________
Nie popełnia błędów ten, co nic nie robi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2011, 20:57 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2009, 14:43
Posty: 256
Lokalizacja: Gdańsk
I ciągle ten wątek jest. Piotr (MadMax) i Daniel(Amin) twardo działają. Z tego co wiem Daniel robi transmisje danych on-line do swojej komórki. Dla mniewj cierpliwych systemy telemetri z wyświetlaczem oferuje firma Spectrum

_________________
Pozdrawiam
Bartek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2011, 20:55 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2006, 02:37
Posty: 327
Lokalizacja: Warszawa
To nie był ten wątek. tam nie było mowy o przesyle informacji.

_________________
Nie popełnia błędów ten, co nic nie robi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2011, 20:28 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2009, 14:43
Posty: 256
Lokalizacja: Gdańsk
Być może...ale ten jest lepszy ;p
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Bartek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2011, 23:20 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2006, 02:37
Posty: 327
Lokalizacja: Warszawa
Niewykluczone, ale... wpierw trzeba go miec. :chinczyk:

_________________
Nie popełnia błędów ten, co nic nie robi.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL