Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 29 mar 2024, 12:43

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 mar 2009, 21:30 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 12 lut 2009, 21:40
Posty: 58
Lokalizacja: Radzymin
Koledzy naczytałem się już sporo na ten temat podłączenia antenki zewnętrznej ale jednak niewiem dalej jak ją podłączyc do odbiornika bo są różne opinnie moze wypowiecie sie czy lutować ją normalnie czy skracać kabelek o dłudosć tej antenki, w sklepie modelarskim powiedzieli mi zeby nie skracać tylko nawinąc (w cewkę na kawałek plastiku) i podłaczyc do drutu.
I jeszcze chciałem zapytac o rozmieszczenie elektroniki w kadłubie czy ma to jakieś znaczenie na zasieg i zakłucenia?
Jakie są wasze opinnie i doświadczenia z tym zwiazane


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 21:59 
Offline
Kozak
Kozak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 lut 2007, 01:29
Posty: 490
Lokalizacja: Kraków
NIE SKRACAĆ

Kiedyś pewien jegomość (zawsze w zielonym) obciął mi połowę anteny skutki były opłakane. Za długa nie bardzo przeszkadza a za krótka bardzo szkodzi.
Zwinąć i schować.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 22:21 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 15 gru 2007, 14:18
Posty: 64
Skracac o długość anteny zewnętrznęj.. i jestem tego wiecej niz pewny, na czysta logike od długości anteny zalezy strojenie naszego odbiornika ktoś to policzył, zrobił sprawdził.
Długosc anteny nie powinna się zmieniać wieć logicznym jest, fakt skracania anteny o długość tej dołozonej tak aby w rezultacie długość była taka jak załozył to konstruktor odbiornika.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 23:07 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 30 cze 2007, 23:27
Posty: 384
Lokalizacja: Tychy
Skracać, całkowita długość anteny zawsze musi być taka sama jak przewidział to producent. Np. zawnętrzna antena ma 15cm to kabel skracamy o 15cm i ot cała filozofia :D

Pozdrawiam
Adrian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 23:26 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 12 lut 2009, 21:40
Posty: 58
Lokalizacja: Radzymin
Widzę znów sprzecznosci zdań czy ci którzy skracają sprawdzali to na całej antenie odbiornika + antena zewnętrzna a później skracali i było lepiej jak skróciliście?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 mar 2009, 23:40 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 30 cze 2007, 23:27
Posty: 384
Lokalizacja: Tychy
Marcin zasada jest jasna, producent ustalił długość anteny (kabla) na jakiej powinien chodzić odbiornik. Jeżeli dodajesz antene zewnętrzną musiś obciąć kabelek o długość antenki. Sprawdzałem to na przyżądach u elektronika który stroi nasze radyjka kilkadziesiąt lat (jak on zaczynał to robić to mnie chyba jeszcze na świecie nie było :D )

Pozdrawiam
Adriam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2009, 22:30 
Offline
Ojciec Ludek - Legenda
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 sty 2007, 22:34
Posty: 170
WITAM
To i ja się trochę włączę się do tematu.
W zeszłym roku, pływając na zawodach zapomniałem wkręcić antenkę.
Pływałem po pełnej trasie. Jakież było moje zdziwienie jak to zauważyłem.
Nadajnik E-sky, odbiornik E-sky, serva badziewne /najtańsze/ ACCU też.
Jeżeli bym planował testować zasięg nadajnika na 300, 600 metrach lub 23 kilometrach
napewno bym zestroił układ rezonansowy anteny odbiorczej.
Chodzi o to by antena odbiornika pracowała w rezonansie fali nośnej i była wielokrotnością
długości fali nośnej emitowanej przez nadajnik.
To jest podobnie jak z butami. Nie mogą być ani za duże, ani za małe.
Jednak na krótkim dystansie można się w nich przejść tak w za dużych jak i za małych.
Znam kilku /nazywam ich testatorami/ którzy twierdzą że radio nie ma zasięgu /na wodzie/
nawet 500 m, a w instrukji było napisane ZASIĘG MIN. 2000 m.
Kochani, co widzimy /bez rolnetki/ jak model jest np 200 m. od pomostu.
W kl. FSR model kierowany w miarę sprawną ręką oddala się od pomostu o ok. 80 do 100 m,
mimo że znam kilku takich którzy tę granicę przekraczają.
Gdyby nie zasada - a na wszelki wypadek - nie stosowałbym anteny zewnętrznej, a tylko
kabelek orginalnej anteny zwinięty w kółeczko.
Zewnętrzna antena na pewno nam nie zaszkodzi.
W CB Radio przy mocy zaledwie 4 W osiągają LUDZIE łączności z Portugalią czy Rzymem.
My mamy moce naszych nadajników ok 100 mW. Przeliczcie sobie.
Zobaczcie co jest w 2,4 GHz - 4 cm cieniutkiego kabelka i to wszystko, a o telefonach
komórkowych nie wspomę.
Temat zasięgu był aktywny w czasach gdy pływaliśmy na aparaturach typu RUM, PILIOT,
SUPRANAR, a nawet trochę za czasów WEBRY. Dziś jest trochę inaczej.
Są to moje nocne wywody i jeżeli się z nimi nie zgadzacie to darujcie sobie polemikę.
Taką mam opinię w tym temacie.
Pozdrawiam
LUDEK
p.s.
...mimo że ludzie /ludki/ często się mylą.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2009, 21:47 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2008, 21:30
Posty: 226
Lokalizacja: Gdansk
LUDEK napisał(a):
Chodzi o to by antena odbiornika pracowała w rezonansie fali nośnej i była wielokrotnością długości fali nośnej emitowanej przez nadajnik.
To jest podobnie jak z butami. Nie mogą być ani za duże, ani za małe.
Jednak na krótkim dystansie można się w nich przejść tak w za dużych jak i za małych.


Dobrze powiedziane :rogal:
Obecnie mam juz o dwa segmenty krotsza antene w nadajniku :rogal: i bezproblemowo uzywam jej dalej. Dla naszych zastosowan nie potrzebujemy sie bawic w strojenie anten. Wystarczy dluzszy kawalek przewodu lub drutu.
Kiedys na jakim forum a moze na listach dyskusyjnych sledzilem dyskusje modelarzy na temat anten. Pamietam ze wielu mocno sie zdziwilo gdy zmierzyli resystancje swoich kilkuletnich teleskopowych anten...

pozdrawiam
Daniel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2009, 22:16 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 12 lut 2009, 21:40
Posty: 58
Lokalizacja: Radzymin
Ja narazie swoją antenę zwinelem tak jak na zdjęciu i podłaczyłem do zewnętrznej anteny muszę sam sie przekonać jak to bedzie z tym zasięgiem bo karzdy co innego mi mówi


Załączniki:
HPIM3374.JPG
HPIM3374.JPG [ 50.53 KiB | Przeglądane 8116 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2009, 19:29 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 12 lut 2009, 21:40
Posty: 58
Lokalizacja: Radzymin
Koledzy ale zeby skrócic antenke i podłączyć do zewnetrznej to żeby działało prawidłowo musi być chyba rezystancja anteny zewnętrznej taka sama jak obciętego kabelka a nie tak na chybił trafił, a i ktoś mi powiedział że nie wolno tak jak ja zwijac w cewke bo sie sygnał bedzie indukował na tej antenie co wy na to ?
Już z tego co sie nasłuchałem to kupiłem sobie cienką rurke i chyba wprowadze tam przewodzik, wystawie poza kadłub bez obcinania moze najbezpieczniej będzie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2009, 21:47 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Marcin. Ty strasznie dociekliwy jesteś. Jak Ci Ludek napisał jak to robi, albo inaczej: jak to nalezy robić, to tak zrób i nie kombinuj. Ja robię dokładnie tak jak to Ludek napisał i jeszcze nie zdarzyło mi się , żebym miał jakies problemy z zasięgiem z powodu anteny. Jeżeli już masz łodkę to popracuj lepiej nad szczelnością Twojego kadłuba, bo jestem gotów się założyć, że przedział radia masz nieszczelny. Jak uszczelnić przedział poczytaj w relacji "FSR7,5 budowa" tam dokładnie dość to opisałem. Poszukaj
A.C.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2009, 22:35 
Offline
Adept
Adept

Dołączył(a): 12 lut 2009, 21:40
Posty: 58
Lokalizacja: Radzymin
Masz rację ze jestem dociekliwy i dlatego czasem zadaje aż tyle róznych pytań a co do komory z elektroniką to czemu sądzisz ze mam ją nieszczelną? co prawda widać jak delikatnie w jednym miejscu uczczelka się mocniej przyssała do poliwęglanu ale niema szans zeby woda sie tam dostała, są tam dwie uszczelki jedna z gumy silikonowej a drugą wyciełem z mięciutkiej gumy tak samo uszczelka jest dana w części gdzie otwieram klapkę do włączenia odbiornika i nawet załorzyłem gumke uszczelniającą na ściankę gdzie idzie pręt do przepustnicy gazu tak że woda na 100% nie dostanie sie tam :D nie ma lipy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2009, 21:51 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Zrób Marcin dziurkę w pokrywie wciśnij tam wężyk silikonowy, weż pędzelek i wszędzie gdzie możesz pociągnij nim rozcieńczonym płynem do naczyń. Dmuchnij w węzyk i zobacz gdzie Ci bańki powietrza z przedziału zaczną się pokazywać. Sprawdź zwłaszcza wręgę.
Założę się ,że bańki będą :rogal: . I to jest Kolego o wiele ważniejsze niż Twoja krótsza czy dłuższa antena :D
A.C.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2009, 20:52 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 11 maja 2007, 18:51
Posty: 225
LUDEK ma racje - nie musimy sie martwic o dlugosc anteny dla zasiegu 50-100m :D
Ale jezeli zwijac ( bo zawsze jest szkoda obcinac!), to radze w sposob cewki bezindukcyjnej :

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2009, 23:15 
Offline
Ojciec Ludek - Legenda
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 sty 2007, 22:34
Posty: 170
WITAM
No, Henwis coś nowego od Ciebie się nauczyłem.
Tak będę robił.
Nie znałem określenie "cewka bezindukcyjna".
Łebski facet jesteś. Tak trzymaj.
Dotychczas zwijałem przewód anteny byle jak.
Pozdrawiam
LUDEK

_________________
Pamiętajcie o ogrodach .................................


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL