Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 29 mar 2024, 10:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 20 lis 2009, 12:13 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Chciałbym wrócić do tematu bezpieczeństwa i jakości sędziowania

AndrzejC napisał(a):

ADI napisał(a):
Naruszenie strefy 3m przed pomostem bez spłynięcia powinno bezwzględnie wiązać się z karą a nie ostrzeżeniem. Spora część pomostów, z których startujemy jest na linii wody, a komu, jak komu ale Tobie Andrzej chyba nie trzeba mówić, co może zrobić rozpędzony model, gdy wyskoczy z wody :( To samo powinno dotyczyć łodzi wyławiającej - strefa 5m wkoło niej powinna być święta.



Tu zgadzam się z Tobą w zupełności. Tylko jest jeden mały problem. Wszystkie decyzje sędziego powinny być jasne aż do bólu. W czasie wyścigu nie bardzo widać i nie do końca jest pewne czy zawodnik przejechał koło pomostu w odległości 3m a może to było 2,4 albo 3,5 m. Wg mnie tę strefę bezpieczeństwa powinny wyznaczać małe bojki ustalające tą strefę. Można je wykonać z malych piłeczek zrobionych z gąbki które są absolutnie bezpieczne dla łódek a wyraźnie zaznaczą tą strefę. Tak robili koledzy ze Schwedt i wg mnie idealnie zdało to egzamin. Myślę ,że na na MS należałoby zgłosić zmianę w przepisach dotyczącą . obowiązku ustawiania trzech bojek w odległości trzech metrów od pomostu. Wykluczy to dowolność decyzji sędziego o zastosowaniu przepisu s/g wobec poszczególnych zawodników.
ADI napisał(a):
To samo powinno dotyczyć łodzi wyławiającej - strefa 5m wkoło niej powinna być święta. Myślę, że u Nas problemem nie są przepisy tylko koleżeństwo - "nie dam mu żółtej karki, bo się obrazi, albo mnie zwyzywa", tak to już chyba jest, że na swoim podwórku uważamy, że wolno nam wszystko a na zagranicznych imprezach jesteśmy potulni jak baranki.


Nikt nie skomentował sposobu oznaczeniia bezpiecznej strefy przy pomoście za pomocą małych bojek. Myślę ,że to może poprawić jakość decyzji sędziów może spowodować,że zawodnicy będą pływali dalej od pomostu widząc dokładnie ta bezpieczną strefę. Czy nie powinniśmy wprowadzić obowiązku stawiania takich bojek na naszych zawodach? Jeżeli to się sprawdzi u nas to i na zawodach zagranicznych to wprowadzą? W Schwedt sprawdziłosię to idealnie. Ale tylko tam widziałem taki system oznaczania bezpiecznej strefy.
A.C.[/quote]

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 20 lis 2009, 12:59 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 30 cze 2007, 23:27
Posty: 384
Lokalizacja: Tychy
Andrzej myślałem o tym, pomysł jest bardzo dobry. Na MP 2010 takie oznaczenia strefy napewno będą :)

_________________
Pozdrawiam
Adrian Tworuszka
POL-484F
Tychy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 20 lis 2009, 18:27 
Offline
Fachowiec
Fachowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2009, 14:43
Posty: 256
Lokalizacja: Gdańsk
W wyścigach autek IC-8 off-road pit stopy są zrobione w formie podjazdów, przez co trzeba zwolnić, aby nie wylecieć. Jest wolno i bezpiecznie i nie strach zabierać model do tankowania, serwisu, itp. Każdy pomysł poprawiający bezpieczeństwo jest warty przetestowania. W końcu pływamy kilkukilogramowymi pociskami.

_________________
Pozdrawiam
Bartek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 21 lis 2009, 09:58 
Offline
Kozak
Kozak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2006, 19:28
Posty: 547
Lokalizacja: Warszawa
Dajmy trochę czasu prezydium Navigi. Może na najbliższym posiedzeniu podejmą wiążące decyzje. Mamy tyle ważnych spraw do omówienia i przemyślenia. Pozdrawiam S.G.

_________________
PL - 454
mountain454@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 21 lis 2009, 13:12 
Offline
Fachowiec
Fachowiec

Dołączył(a): 26 sie 2007, 19:53
Posty: 306
Naviga juz dawno zdecydowala sie odnosnie strefy bezpieczenstwa.
Taki projekt oznaczenia strefy bojkami wyszedl z Niemiec (bodajze Stuttgart). Byl on rowniez kilka razy zastosowany na zawodach w Niemczech jak rowniez na niektorych zawodach miedzynarodowych. Pozniej jednak zaniechano takiego oznaczenia, zdajac sie tylko na "prawidlowe odgadniecie odleglosci" przez sedziego. W koncu slowo sedziego niepodlega dyskusji.
Po zniesieniu tego oznakowania rozmawialem z Petrem Schaftem (przedstewiciel i sedzia Naviga) na ten temat. Zdaniem Naviga, takie ustawienie bojek przed pomostem moze byc niebezpieczne dla ludzi stojacych na pomoscie. W tym sesie ze model moze najechac na taka bojke, i niekontrolowanie moze "wskoczyc" na pomost. Na argumentacje, ze bojki moga byc przeciez male i z miekkiego materialu, padla odpowiedz, ze wtedy zakotwiczenie tych biji (sznorek, linka) bedzie tuz pod powierzchnia wody, co z koleji znowu jest pewnym zagrozeniem dla modelu, a co za tym idzie i dla ludzi na pomoscie.
Z tych wzgledow oficjalnego przepisu na oznaczenie strefy ze strony Naviga nie bedzie.
Osobiscie uwazam jednak, ze takie oznaczenie strefy bezpieczenstwa jest dobre, trzeba tylko wymyslic sposob dobrego zakotwiczenia takich boji, i uzycia odpowiedniego materialu.
Mam tez pewny pomysl jak to zrobic, ale to nie teraz.
Pozdrowienia Adam Cienciala


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 21 lis 2009, 19:29 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 23 wrz 2009, 08:55
Posty: 139
Witam, ja też mam pomysł jak to zrobić i to bez boi i sznurków. Jakiś czas temu był u mnie przedstawiciel firmy która produkuje materiały porowate przepuszczające powietrze. Chwalił się, że na olimpiadzie w Chinach organizatorzy na torze wioślarskim zrobili linię mety na ich materiale tak aby kibice ją widzieli. Polega to ma tym że na dnie jest umieszczona rura z tego materiału i podane jest sprężone powietrze. W tym miejscu na wodzie tworzy się biała linia z malutkich bąbelków powietrza. Nam wystarczy trzy punkty. Na wiosnę zrobimy próby, jak to wypali (a myślę, że na pewno) to zrobimy to na MP2010.
Pozdrawiam Tomasz Ostrowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 21 lis 2009, 19:49 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 20 lut 2006, 23:34
Posty: 115
Rewelacyjny sposób z tymi bąbelkami żeby wyznaczyć linię startu w klasie H.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 21 lis 2009, 20:12 
Offline
Kozak
Kozak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2006, 19:28
Posty: 547
Lokalizacja: Warszawa
Cieszę się Tomku że wróciłeś do czynnego modelarstwa. Zaskakujesz mnie pozytywnie, a wybory już niedługo. Tak trzymaj. Pozdrawiam S.G.

_________________
PL - 454
mountain454@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 21 lis 2009, 21:06 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2007, 20:40
Posty: 654
Lokalizacja: Konin/Poznań
Tomek mnie też się podoba,
sądzę, ze to wypali i Naviga będzie też stosowac taki system.

Meniu

_________________
FSR V-3,5 V-15 PL-446
V3,5/ALPHA/IKARUS2/CMB-VALVOLA-GREEN-RED-BLUE/TUNING MENIU/JR 3810
V15/POTENZA/CMB-RS/NO TUNING/JR 3810

******MISTRZ POLSKI*******
Obrazek
1995/1996/1997/2000/2004/2005/2006/2007/2008/2009/2010/2011/2012


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 21 lis 2009, 22:05 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Pomysł może dobry, ale w praktyce trudny do realizacji. Nie każdy dysponuje wydajnym kompresorem. Ustawienie inastalacji w wodzie także może nastręczać trudności. Myślę,ze jednak zwykłe bojki z piłeczek z gąbki będą się bardziej sprawdzać w praktyce.
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 21 lis 2009, 22:28 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sty 2007, 20:40
Posty: 654
Lokalizacja: Konin/Poznań
AndrzejC napisał(a):
Pomysł może dobry, ale w praktyce trudny do realizacji. Nie każdy dysponuje wydajnym kompresorem. Ustawienie inastalacji w wodzie także może nastręczać trudności. Myślę,ze jednak zwykłe bojki z piłeczek z gąbki będą się bardziej sprawdzać w praktyce.
A.C.

Andrzej, mozę się nie znam na tym ale ustawienie instalacji w wodzie bedzie podobne jak ustawia się boje na wodzie, a zeby byly 3 bąbelkowe punkty (boje) nie trzeba skomplikowanego kompresora. A ten pomysł jest dużo bezpieczniejszy niz boje a o to nam chodzi.

Meniu

_________________
FSR V-3,5 V-15 PL-446
V3,5/ALPHA/IKARUS2/CMB-VALVOLA-GREEN-RED-BLUE/TUNING MENIU/JR 3810
V15/POTENZA/CMB-RS/NO TUNING/JR 3810

******MISTRZ POLSKI*******
Obrazek
1995/1996/1997/2000/2004/2005/2006/2007/2008/2009/2010/2011/2012


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 22 lis 2009, 14:45 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 20 lut 2006, 23:34
Posty: 115
Według mnie nawet pompka do akwarium pociągnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 22 lis 2009, 18:48 
Offline
Kozak
Kozak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2006, 19:28
Posty: 547
Lokalizacja: Warszawa
A może zobaczyć jak funguje taki interes do napowietrzania akwarium. Jak pamiętam to daje od cholery drobnych pęcherzyków powietrza.S.G.

_________________
PL - 454
mountain454@wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 22 lis 2009, 21:37 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2006, 14:25
Posty: 611
Lokalizacja: Bellechatoix
Myślę, że pompka do akwarium to chyba za mało przy tej masie wody. Ale pomysł jest świetny i Tomasz wraz z ekipą na pewno sobie z tym poradzą...

_________________
Piotr Jędrzejczak POL-555


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: STOP & GO
PostNapisane: 22 lis 2009, 22:14 
Offline
Praktykant
Praktykant

Dołączył(a): 23 wrz 2009, 08:55
Posty: 139
Witam, pompka do akwarium jest raczej trochę mała i daje zbyt niskie ciśnienie. Ale faktycznie do naszych potrzeb tego powietrza nie jest potrzeba dużo. Malutka sprężareczka z zbiornikiem wyrównawczym całkowicie wystarczy. Oczywiście podejrzewam, że nie każdy organizator jest w stanie zapewnić sprężone powietrze ale na zawodach wyższej rangi kto wie...Pomysł wydaje mi się dobry, z materiałem tym również nie ma problemu, w Tychach sprężarka też się znajdzie. Tak to wygląda http://www.siperm.com/
Zaznaczenie linii startu w hydro byłoby super sprawą.

Pozdrawiam Tomasz Ostrowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL