Jak juz Andrzej napisal, wykonanie kwadratu jest stosunkowo proste, majac odpowiednie narzedzia.
Wystarczy tokarka, wiertlo centrujace, wiertlo normalne, i...... rozwiertak-ale kwadratowy. Kwadratowy????
Zeby to wytlumaczyc. Rozwiertak okragly ma podluzne naciecia. Wprowadzamy go do poprzednio wywierconego otworu, mniejszego o okolo 0,1-0,2 mm, i wkrecamy go powoli maszynowo albo recznie w otwor.
Rozwiertak kwadratowy, jak juz sama nazwa wskazuje jest kwadratowy, i ma ksztalt klina. To znaczy, ze z przodu znajduje sie kwadrat o mniejszym przekroju, a z tylu o wiekszym przekroju. Oprocz tego znajduja sie na nim poprzeczne naciecia, przez co tworza sie jak gdyby "zeby". Rozwiertak wkladamy w poprzednio wywiercony otwor i przepychamy go (oczywiscie nieda sie go wkrecic). Poniewaz przekroj kwadratu jest stosunkowo maly, wiec mozna go przepchac. Wieksze przekroje sa "ciagniete".
Mam nadzieje ze wyjasnilem dostatecznie jak sie wierci kwadraty.
Andrzej z ta poprzeczka nie przesadzaj, kazdy robi po swojemu, a i twoje wykonanie modeli nie musi sie chowac. Przykladem na to sa pozytywne glosy modelarzy z roznych krajow zagranicznych.
I ja ucze sie od ciebie, np. ten maly zbiorniczek, o ktory sie pytasz, jest w modelu umocowany na twoj sposob. Na dole ceownik aluminiowy, a zbiornik umocowany jest 2 sciagaczami kablowymi.
Do czego on sluzy? Jest to pulapka na wode. Bez niego, odpowietrzenie zbiornikow paliwa jest wprost otwarte. W czasie wywrotki, model przewaznie tonie "do polowy", tak ze widac tylko wystajacy dziob z wody. Wtedy najczesciej woda dostaje sie przez odpowietrzenie do zbiornikow paliwa. Po wylowieniu trzeba zbiorniki czyscic od wody.
To jest niepotrzebne jezeli ma sie taka pulapke wody.
Powietrze zasysane jest przez krotki nipel do tego zbiornika, nastepnie powietrze zasysane jest z tego zbiorniczka ze srodka, na zdjeciu widac dlugi nipel, z rurka prowadzaca do srodka zbiornika. Jezeli nawet do zbiorniczka zostanie zassane powietrze z woda, to zostaje ona na dnie, a powietrze bez wody jest dalej zasysane do wlasciwych zbiornikow.
Sprawa jest juz sprawdzona i dziala bezproblemowo.
Twoje rozwiazanie z teflonem tez jest niezle. Czlowiek sie ciagle uczy.
Pozdrowienia AdamC.