Ogólnopolskie forum modelarzy FSR

Ogólnopolskie forum modelarzy FSR
Teraz jest 28 mar 2024, 19:33

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lip 2019, 09:31 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): 16 cze 2006, 13:51
Posty: 16
Lokalizacja: Kraków
Pytanie główne do asiorów: jak łożyskujecie dławice w swoich łódkach?
Łożysko od strony silnika i tuleja od strony śruby? Czy może z obu stron łożyska lub tuleje?

Pytanie uzupełniające: jakie łożyska stosujecie (wymiary) i z czego wykonujecie tuleje (materiał)?
Gdzie można ewentualnie taki materiał na tuleje nabyć?

I na zakończenie: czy śruba napędowa opiera się o tuleje tylną czy jednak siła nacisku jest przenoszona przez wał i łożysko przednie wykonuje też rolę łożyska oporowego?
Czy w drugim przypadku wał nie bije w dławicy?

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2019, 11:48 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Wszystko w tym temacie zostało napisane już dawno temu. Wystarczy poszukać. Wpisz w wyszukiwarce hasło dławica, lub wał i wyjdzie Ci wiele postów gdzie było o tym pisane.


Ostatnie pytanie także było "wałkowane", ale bardzo dawno i mogło umknąć.
W tej kwestii są dwie szkoły.
Jedni opierają tulejkę dystansową na panewce i uznają,że tak jest dobrze.
Drudzy (w tym ja) zostawiają luz między panewką a tulejką.
Wg mojej oceny ten sposób jest lepszy. Ale w tym temacie zdania są podzielone.
A.C.

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2019, 11:58 
Offline
Asior
Asior
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, 22:38
Posty: 3097
Lokalizacja: Wrocław
Za zgodą piszącego udostępniam wiadomość prywatną.
temat absolutnie apolityczny, więc jak ktoś coś chce napisac w temacie techniki wykonywania dławic i wałów, to zapraszam.

"Witam,
idąc za twoją radą przejrzałem wszystkie tematy w których chociaż raz były użyte słowa "dławica" lub "wał". Zawiele nie znalazłem, powiem uczciwie.

Ale na kilka ciekawostek natrafiłem przy okazji.

W temacie "Ludek std vol.2 budowa w odsłonach" Jan Sewerniak pisze, iż przekazał Tobie tabelkę z długościami rur rezonansowych oraz inne dane, które on otrzymał swego czasu od Marlesa. Mogę poprosić te informację, skoro Pan Sewerniak je przekazał do rozpowszechnienia?

W temacie o budowie swojego FSR-V-7.5 opisujesz sposów wykonania wręg do kadłuba. Nie mogę zrozumieć tylko jak dopasować górną powierzchnie wręgi tak, aby górna połowa kadłuba przylegała idealnie. Czyli nie zawysoko, że się nie da skleic kadłuba, ale i nie za nisko, że po sklejeniu połówek pomiędzy górą wręgi a górną częścią kadłuba jest prześwit. Jak to zrobić?

Znów powrócę do dławicy, ponieważ tej informacji nie znalazłem: jeżeli wiem gdzie ma być zamontowany ster i silnik, jak ustalić na kadłubie miejsce w który ma być śruba i, co dla mnie najtrudniejsze, miejsce wiercenia otworu w dnie łódki dla wejścia dławicy? Częściowo opisujesz to przy okazji budowy STD. I jak wyliczyć długość dławicy, jeżeli wiem gdzie ma być silnik i śruba?
A propos: w STD przy śrubie jest łożysko igiełkowe, czy w FSR-V3.5 takie rozwiązanie też było by dobre?

Pozdrawiam.



P.P.S. Ja wspomniałem na wstępie, zawiele nie znalazłem, pomimo iż na czytanie forum przeznaczyłem ponad 4 godziny. Zatem jeżeli nie możesz mi odpowiedzieć wprost, to nie musisz. Będe musiał dojść do wszystkiego sam, tylko smieszyć mnie będa Twoje posty typu "przyjdź, pomożemy, jesteśmy kolegami" i tym podobne rzeczy.
Ja chciał bym już zabrać się za budowę modelu, a nijak nie mogę zebrać potrzebnych informacji. Troche zainwestowałem w kadłub, silnik, przekładnie, aparature i nie chciał bym teraz czegoś zepsuć z powodu jakiegoś drobnego szczególiku, który dla Ciebie jest oczywisty więc o nim nawet nie wspominasz.

Pytanie wciąż otwarte: czym i jak najlepiej łożyskować wał przy śrubie? Materiał, krztałt, wymiary..."

_________________
Jeżeli posiadasz stary spalinowy silnik modelarski do kolekcji i chcesz go oddać w dobre ręce, daj znać. Omówimy warunki.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL